Strasbourg patří do Francie anebo Evropskému státu?

 

Na podzim letošního roku jsem navštívil Evropský parlament ve Štrasburku, kdy jsem koukal z autobusu blížícího se bezpečnostním zónám, nacházejících se v úplně prázdných domcích okolo budovy umístěné ve vzdálených polích, ale ještě jsem neviděl čápy. Čápi jsou opravdu užiteční na polích, po čtyřiceti letech se vrací hodně čápů do tamního regionu.

IMG_0831

zleva Roman Lupoměský spolu s europoslankyní Helgou Stevens z Belgie

Prostor Evropského parlamentu ve Štrasburku je jen několik kilometrů od Německa, konkrétně v Alsasku, s patrným historickým vlivem gotické kultury a architektury. V tomto dni jsem vevnitř obcházel parlament po šest hodin, než jsem vyrazil na prohlídku historického centra Štrasburku. Sledoval jsem spolu s doprovodem plenární zasedání, seděl na balkoně a viděl dvě neslyšící europoslance. Jeden asistent mě doprovodil přímo do kanceláře paní europoslankyně Helgy Stevens, jejíž kancelář je skoro poloprázdná. O chvíli později přišla paní europoslankyně za mnou, záhy jsem jí potřásl rukou. Europoslankyně se mne ptala: Proč Česko odmítlo migrační kvóty. Odpověděl jsem jí na to, že máme asi více důvodů, ale nejsem Evropským politikem. Vím o tom osobně, že všechno ohledně globalizační migrační politiky bylo opozděno a stalo se těžkou byrokracií a nedá se vytvářet si o této problematice iluze. proto někteří europoslanci z Česka si trochu smutně povzdechnou. Například u pana Zahradila a pana Kellera jsem viděl v jejich očích zklamání. Europoslanec Keller za sociální demokraty je sociologem, napsal dílo s názvem Evropské rozpory ve světle migrace, klade si za otázku, jakými můžeme příchozí oslovit výrazy: migrant nebo uprchlík nebo azylant. Už jen sama terminologie výrazů na migrační otázky je problematická. Paní europoslankyně Helga Stevens vyjádřila souhlasu s migračními kvótami a rozdělení uprchlíků mezi státy, ale zároveň se zvýšením bezpečnostních opatření.

Během odpoledního setkání s europoslancem Teličkou jsem se dozvěděl, že si sám nedovede představit stát se neslyšícím politikem v EU. Říkal, že když vstoupil opět do Evropského parlamentu před čtyřmi lety a viděl paní europoslankyni Helgu Stevens, zaslouží si politickou roli a ocenění jejího reprezentativního chování. Sám obdivuje kdokoli postiženého, který se může stát politikem. Mluvili jsme o situaci hnutí ANO.

IMG_0856

Krátká prohlídka Heidelbergského hradu v Německu. Výhled od hradu na starý most připomínajícího Karlův most, na kterém se nachází svatý Jan Nepomucký.

Po šesti hodinách jsem poprvé odcházel s doprovodem celého organizačního týmu výpravy, poté vstoupil do tramvaje, ve které byl chaos díky dětem různých národů. Zeptal jsem se mladé stážistky z Ostravské univerzity pracující krátkodobě v EU, jak se cítí ohledně měnící se civilizační populace v Evropě. Odpověděla mi, že se narodila v demokratickém století a je fajn žít v Evropské zemi, ovšem je také důležité zvýšit vnitrostátní bezpečnost. Vzpomínal jsem na odkaz Kohla a Mitteranda držících v rukou vizi současné Evropské unie, která je velkou integrovanou civilizační společností.

Roman Lupoměský