Podpůrné skupiny Chrudim pomáhají mladým lidem s duševními potížemi

 

Dospívající a mladí dospělí čelí v dnešní době rostoucím psychickým tlakům. Jde například o úzkosti, deprese, šikanu nebo třeba pocit osamělosti. Projekt Podpůrné skupiny Chrudim, který získal přízeň donátorů na letošní Burze filantropie pro okres Chrudim, reaguje právě na tuto situaci. Nabízí pravidelná setkání v terapeutických skupinách pro mladé ve věku od 15 do 25 let. Ta jsou vedena zkušenými odborníky.

„Naším cílem je vytvořit bezpečný prostor s jasně danými hranicemi, kde se mladí lidé mohou cítit dobře a otevřeně mluvit o tom, co je trápí. Bez posuzování, s respektem a odborným vedením,“ vysvětlil garant projektu, lékař a ambulantní psychiatr Dominik Blažek. „Tato skupinová setkání mohou být pro ty, co se potýkají s duševními potížemi, nesmírně cenná. Skupina posiluje schopnost komunikace, socializaci a nabízí hlubší pochopení sebe i druhých,“ zdůraznil Dominik Blažek.

Skupinu vedou vždy dva terapeuti

Každá podpůrná skupina čítá deset účastníků. Schází se jednou týdně od října do května, celkem zhruba třicetkrát. Skupiny vedou vždy dva terapeuti – ideálně muž a žena – s odpovídajícím psychoterapeutickým výcvikem.

Setkání nejsou tematicky vyhraněná. Každý účastník přináší to, co právě řeší: problémy v rodině, ve vztazích, ve škole. Nebo třeba ztrátu blízkého či otázky identity. Skupiny také často pomáhají včas zachytit problémy, které by později vyžadovaly složitější léčbu.

Projekt je dostupný pro každého

„Finanční prostředky získané na Burze filantropie budou využity výhradně na úhradu práce terapeutů a jejich cestovní náklady. Ostatní činnosti – jako organizace, komunikace, administrace – jsou vykonávány dobrovolnicky,“ sdělil garant podpůrných skupin Dominik Blažek a dodal, že účastníci přispívají symbolickým poplatkem ve výši 150 až 300 korun za jedno setkání. V případě finanční tísně mohou požádat o slevu či úplné prominutí platby. Projekt tak zůstává dostupný pro každého.

Jedno z nejpalčivějších témat dnešní doby

„Duševní zdraví mladých lidí je jedním z nejpalčivějších témat dnešní doby. Oceňuji každou aktivitu, která pomáhá tuto problematiku řešit. Projekt podpůrných skupin v Chrudimi je ukázkou toho, jak může kvalitní nápad s odborným zázemím změnit životy konkrétních mladých lidí,“ konstatoval náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální oblast a neziskový sektor Pavel Šotola, který dlouhodobě podporuje Burzu filantropie i podobné iniciativy.

Burza filantropie pomáhá a propojuje

Projekt Podpůrné skupiny Chrudim uspěl na Burze filantropie. Jde o jedinečnou platformu, která vznikla v Pardubickém kraji. Jejím cílem je propojit neziskové organizace, firmy a zástupce veřejné správy ve prospěch prospěšných projektů.

„Burza filantropie je místo, kde dostávají příležitost konkrétní nápady s pozitivním dopadem na daný region. Jsem moc ráda, že mezi podpořenými projekty jsou i ty, které reagují na rostoucí potřebu péče o duševní zdraví mladých lidí,“ řekla Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je garantkou, fundraiserkou a moderátorkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.

Více informací o Burze filantropie najdete na webu www.burzafilantropie.cz.