Jak se Centrum pro dětský sluch Tamtam proměnilo v mraveniště

 
Noc s Andersenem v Centru pro dětský sluch Tamtam v Ostravě

Noc s Andersenem v Centru pro dětský sluch Tamtam v Ostravě

Poslední březnovou noc proběhly na pracovištích Centra pro dětský sluch Tamtam v Ostravě, Olomouci a Praze tradiční akce na podporu dětského čtenářství Noc s Andersenem. Veselé noci plné čtení a her si letos užívaly tři desítky neslyšících a slyšících dětí ve věku od 7 do 15 let. Program 23. ročníku se vztahoval k nezapomenutelné knížce Ondřeje Sekory Ferda Mravenec. Malými mravenci se to v Tamtamu jen hemžilo.

Noc s Andersenem vyhlašuje každoročně Klub dětských knihoven. Děti nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Jsou vybaveny spacáky a polštářky, aby mohly i v noci naslouchat čtení pohádek. V Tamtamu tomu nebylo jinak a pro neslyšící děti byl celý program tlumočený do českého znakového jazyka.

Nejprve jsme se věnovali čtení. Na reakcích dětí jsme si ověřili, že příhody Ferdy Mravence nestárnou. Malé čtenáře pohádky z mraveniště a hmyzí hrdinové stále baví, ačkoli Ferdovi a jeho puntíkatému červenému šátku je letos již neuvěřitelných 90 let.

Aby si děti přečtené příběhy zažily na vlastní kůži, vždy po čtení vybrané kapitoly následovala hra. Malí mravenci se například zkoušeli rozpoznat po čichu. Mravenci z téhož mraveniště totiž voní stejně a poznají, kdo k nim nepatří. Každé dítko dostalo vatičku s vůní a muselo po čichu najít „kolegu“ ze svého mraveniště.

Zakuklování mravenců

Zakuklování mravenců

Děti neměly problém ani s proměnami v různé fáze hmyzu – pěkně se zakuklily, vylíhly a také velmi svědomitě stavěly vlastní mraveniště.

V zábavném kvízu si malí čtenáři vyzkoušeli, co si zapamatovali o mravencích a hmyzu. Po 22. hodině se znovu zakuklili, tentokrát do spacáků, a šli na kutě.

Ukládání k spánku

Ukládání k spánku

Akci podpořila společnost Gourmet Popcorn a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Lucie Křesťanová,
Centrum pro dětský sluch Tamtam

Foto: archiv Centra pro dětský sluch Tamtam v Ostravě