Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o.s. nově v Pardubicích

 

Federace rodičů a přátel sluchově postižených, o.s. (dále jen FRPSP) poskytuje tři registrované služby: ranou péči, sociálně aktivizační služby a odborné sociální poradenství. Služby využívají klienti z celé republiky. V Pardubicích je nově zřízeno Aktivační centrum pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením a Informační centrum FRPSP. Vedle informačního servisu pro široké skupiny osob se sluchovým postižením a zvýšení informovanosti slyšících osob o lidech se sluchovým postižením a jejich potřebách a problémech, nabízí sociálně aktivizační služby rodinám dětí se sluchovým postižením. Služby jsou určeny pro zájemce z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

 

Osoby se sluchovým postižením stále narážejí na celou řadů mýtů a předsudků, které značně ztěžují jejich začlenění do společenského a pracovního prostředí. Jak přitom ukazuje praxe, k přehodnocení některých zavádějících názorů dochází poměrně jednoduše: publikováním příkladů dobré praxe,“ říká Romana Procházková, vedoucí Aktivačního a Informačního centra Pardubice. Vedle samostatné redakční tvorby a osvětových aktivit nabízí přednáškové programy pro mateřské, základní a střední školy. Interaktivní forma programů je zaměřena na poznávání specifik života osob se sluchovým postižením a na zásady úspěšné komunikace mezi slyšícími a neslyšícími lidmi. Přibližuje slyšícím dětem, žákům i dospělým svět neslyšících a nedoslýchavých lidí a učí je tak úctě a toleranci k lidem, kteří se projevují nezvykle a komunikace s nimi vyžaduje trpělivost a ochotu přijímat druhého člověka i s jeho odlišnými potřebami.

 

strom_nesl_deti

Centrum dále nabízí pravidelné sociálně aktivizační programy pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením, konané třetí čtvrtek v měsíci. „Děti pod vedením zkušeného lektora hravou formou rozvíjejí slovní a znakovou zásobu, komunikační a sociální dovednosti, jemnou a hrubou motoriku, paměť, koncentraci. Rodiče se účastní přednášek na předem zvolená témata,“ vysvětluje Romana Procházková. Hlavním cílem programů je vytvoření podmínek pro přijetí dítěte v rodině a podpora rodiny s dítětem s těžkým sluchovým postižením. Jak dále dodává paní Procházková, neocenitelný přínos má pro rodiče vzájemné předávání zkušeností, sdílení podobných zážitků a problémů. Na program je nutné se předem přihlásit.