Bylinky pro zdravé zažívání

 

V létě nastávají žně nejen pro zemědělce, ale také pro bylináře a milovníky květin a přírody. Vše kvete, vše v přírodě dostává velkou sílu ze slunce, bylinky jsou plné vůní a silic. Využijme jejich síly! Obecně je v létě ideální doba pro sběr kvetoucích natí, kořeny naopak vykopáváme brzy zjara nebo na podzim, kdy do nich rostliny uloží svou sílu. V červnu a červenci je nejlepší doba například na sběr třezalky, kterou můžeme sušit na čaj nebo z ní vyrobit známý Janův olej. Na zahrádkách sbíráme rozkvétající natě středomořských bylinek a květní úbory měsíčku lékařského, které můžeme nasušit nebo si vyrobit hojivou měsíčkovou mast. Na loukách nalezneme kvetoucí nať mateřídoušky, řebříček, či nejlepší ženskou bylinku – kontryhel. Koncem léta nalezneme v lesích vřes a na loukách zlatobýl obecný.

K létu neodmyslitelně patří květy růží. Růže lidstvo od nepaměti přitahují a provázejí a ne náhodou jsou považovány za královny květin. Růže stolistá je nejoblíbenější bylinou mého velkého učitele a přítele – bylinkáře Vládi Vytáska. Ten tvrdí, že právě růže ho dokázala změnit a zjemnit. Její léčebné použití je tak široké, že by celé naše povídání mohlo být jen o něm. Ale možná čtenáře zaujme informace, že vůně růže působí jako jedno z nejsilnějších antidepresiv. Ideální je si na zahrádce nějaký ten keř přírodní – nešlechtěné – růže vysadit. Nebo si můžeme aspoň koupit pravý růžový olej, který je sice velmi drahý, ale stačí jen nepatrné množství na to, aby se jeho zázračné účinky projevily.

Při cestování a v letních horkých dnech Vás mohou potrápit zažívací obtíže, proto si v dnešním díle povíme, jaké bylinky naše trávení podpoří:

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Od raného dětství snad každého z nás provázela vůně heřmánku. A heřmánek pravý stále zůstává první volbou při nejrůznějších bolístkách. Má účinky hojivé, uklidňující, protibolestivé, protizánětlivé a antibakteriální. Pomáhá při překyselení žaludku a zlepšuje zažívání. Navíc je právě začátkem léta nejlepší doba pro jeho sběr. Najdete jej na okrajích polí, na rumištích, u cest. Sbírejme jej však pouze na čistých místech, nezatížených chemií a dopravou.

Na zažívací obtíže pomáhají snad všechny výše zmíněné středomořské bylinky, pro jejichž sběr je právě nejvhodnější doba. Patří mezi ně tymián, bazalka, saturejka, yzop… Dobromysl, meduňka či o něco silněji působící šanta kočičí citrónová zároveň zklidňují i naši psychiku. Dobromysl navíc snadno najdete i na českých lukách – a věřte, že ta z naší přírody bude pro nás lepší. Nejlepší a nejsnadnější je použití čerstvých bylin, ať už v podobě přísady, koření či ozdoby sladkých a slaných jídel. Bylinky si můžeme samozřejmě také nasušit a připravit si železnou zásobu na zimní měsíce.

Zahrádkáři mívají na zahrádkách nejrůznější kultivary máty peprné. Můžete však vyzkoušet pěstování máty kadeřavé, která je vhodnější i pro dlouhodobé užívání. A zkuste jednou ochutnat mátu z přírody – roste jí tam řada druhů, které se mezi sebou snadno kříží. Přírodní máty jsou zpravidla jemnější a působí blahodárně na naše zažívání, zvláště při nadýmání.

Málo známé je léčebné použití aksamitníků, tzv. afrikánů, které také najdeme téměř v každé zahradě. Běžně se pěstuje například aksamitník rozkladitý a aksamitník vzpřímený. Léčivé jsou celé rostliny – například ve formě nálevu, odvážlivci mohou ochutnat čerstvé květy. Pomohou vám při nechutenství, zácpě, či úplavici a zharmonizují zažívání po špatném jídle.

Téměř zapomenutá je také drobná rostlinka – ožanka kalamandra. V naší přírodě ji nalezneme jen vzácně, proto je lepší si pár sazenic vysadit přímo do zahrádky. Ožanka ve formě odvaru pomáhá na všechny žaludeční problémy a bolesti, kdy se lékařům nedaří zjistit příčinu. Můžeme ji použít také na další zažívací problémy, při průjmu a nadýmání. Lihová tinktura z ožanky působí jako silné antibiotikum, které působí například i na salmonelózu.

Jetel luční

Jetel luční

Naopak na každé louce najdeme jetel luční. Červenorůžové hlavičky jetele působí blahodárně především na trávicí ústrojí, i když jeho léčebné využití je mnohem širší. Jetel dezinfikuje vnitřní orgány, čistí krev, osvědčuje se při průjmech, jako přísada do čajů k zastavení zvracení a při nadměrném vylučování slin. Jeho nejcennější vlastností je příznivý účinek na pankreas. Jetel má posilující účinky pro seniory, lze jej používat dlouhodobě, a proto bývá častou přísadou do směsí nejen při poruchách trávení.

Léčivé pelyňky naleznete více či méně hojně i v naší přírodě. Nejběžnější je pelyněk černobýl, jehož semena můžete zkusit rozžvýkat, když je vám těžko po příliš tučném jídle. Přidává se proto i ke svatomartinské huse. Pelyněk pontický se snadno pěstuje i množí. Podobně jako pelyněk brotan působí jemněji než většina ostatních pelyňků a pomáhá při problémech se žaludkem, žlučníkem i játry. Čaj z pelyňku brotanu můžete vyzkoušet i při různých cestovních horečkách a nevolnostech.

Na závěr bych Vám ráda popřála krásné prosluněné léto plné radosti z cestování, ochutnávání a prožívání všeho kolem vás. Jako bonus vás čeká větší dávka receptů, abyste mohli všechny dary přírody a země přes léto plně využít.

Recepty:

Třešňový likér s rumem

2 l třešní, 1 l rumu, 350 g cukru, 4 hřebíčky, ½ skořice, kůra z 1 citronu

Třešně odpeckujeme, vložíme do sklenice, přidáme koření a cukr, zalijeme rumem a necháme čtyři týdny vyluhovat. Slijeme do lahví.

Při zpracování třešní nám zbudou stopky, které využijeme na:

Čaj ze stopek třešní

Tento čaj má široké léčebné použití: léčí infekce ledvin a močových cest, pomáhá při ledvinových kamenech, menstruačních bolestech, zastavuje průjem, pročišťuje krev a játra, pomáhá na revma a dokonce zklidňuje nervy.

Příprava: 1 polévkovou lžíci pokrájených stopek vložíme do čtvrt litru vody. Stopky povaříme 2-3 minuty a necháme louhovat. Scedíme a pijeme 3x denně.

Aloe proti zácpě

V létě mají její listy v sobě nejvíce účinných látek. Vymačkáme čerstvou šťávu z listů aloe stromovité, na 50 ml šťávy přidáme lžíci panenského olivového nebo slunečnicového oleje. Dobře zamícháme a uložíme ve skleničce do chladničky. Užíváme půl lžičky dvakrát denně po jídle.

Heřmánkové víno podle Magdalény Staňkové

800 ml červeného či bílého vína

¼ hrnku sušených či čerstvých květů heřmánku

1 lžíce citrónové a 1 lžíce pomerančové kůry (čerstvé nebo sušené)

2-3 lžíce hnědého cukru

Všechny přísady louhujeme v dobře uzavřené skleněné lahvi na tmavém a chladném místě. Pak přefiltrujeme a naplníme do lahví, popíjíme při letním slunovratu a pro dobrou náladu.

Urychlený macerát z bylin

Jednoduchý recept pro každou příležitost. Na výletě nebo na procházce vložíme čerstvě natrhané květy či listy bylinek do lahve s vodou. Protřepáváním při chůzi vznikne macerát – léčivý nápoj, který cestou rovnou můžeme popíjet. Použít můžeme všechny jedlé květy a aromatické listy bylinek (květy růže, hvozdíku, heřmánku, bezu, vrbky úzkolisté, jetele lučního, dále například nať máty, meduňky nebo tužebníku).

Letní růžové recepty

Růže stolistá

Růže stolistá

Sbíráme nejlépe okvětní lístky přírodních – nešlechtěných růží, jako je růže stolistá, svraskalá, šípková, keltská. A pokud Vám okvětní plátky růží zbudou, přidejte si je do léčivé lázně pro celé tělo.

V létě snadno najdete v přírodě všechny bylinky na můj Růžový čaj: Smícháme 1 díl okvětních plátků růže stolisté, 1 díl květu červeného jetele, 1 díl kvetoucí natě vřesu. Čaj blahodárně a komplexně působí na duši i tělo žen všeho věku, působí jemně, dá se popíjet i dlouhodobě.

Růžový sirup

Potřebujeme 4 hrsti čerstvých okvětních plátků růže, 1 l vody, 1 kg přírodního cukru, 1 bio citrón, popř. 2 g kyseliny citrónové. Vodu převaříme a necháme zchladnout. Okvětní plátky dáme nejlépe do skleněné nádoby nebo džbánu, přidáme na kousky pokrájený citrón a necháme v chladu louhovat 24 hodin. Pak je přecedíme přes utěrku nebo plátno do hrnce a přidáme cukr. Cukr by měl sirup dostatečně zakonzervovat, ale pokud máte rádi sirup kyselejší, můžete ještě jako konzervant přidat kyselinu citrónovou. Sirup mícháme a pomalu zahříváme. Až se cukr rozpustí, necháme ještě asi 3 minuty přejít varem. Sirup plníme do vařící vodou vylitých a slivovicí vypláchnutých lahví.

Růžový olej:

Příprava je úplně jednoduchá: natrhané okvětní plátky růží dáme do skleničky se šroubovacím uzávěrem, zalijeme kvalitním za studena lisovaným olejem (mandlový, slunečnicový, sezamový…) tak, aby byly zcela ponořené. Dáme na okno, kam svítí slunce a necháme macerovat zhruba 14 dní. Každý den protřepeme a můžeme přitom růži poprosit o její léčivou sílu. Pak olej přecedíme přes jemný cedníček, vyvařenou utěrku, kapesník nebo papírový filtr a uchováváme v chladu. Olej jemně voní po růžích. Jeho vůni můžeme zintenzívnit přidáním nepatrného množství éterického oleje z růže.