Bylinky pro zdravé srdce a cévy

 

Máj je měsíc lásky. V tom se shodují naše tradice i s čínským orgánovým kalendářem, který radí v květnu posilovat srdce, radost a lásku. Jak také jinak, vždyť i přírodě se jedná o čas rozkvětu, radosti, vzestupu světla a energie, který vrcholí letním slunovratem.

Pro zdravé srdce a cévy, ale i pro celé naše tělo je důležitá každodenní fyzická aktivita a hlubší dýchání. Jarní počasí láká k procházkám a výletům do přírody a právě na jaře je nejlepší příležitost nasbírat si v přírodě či zahrádce léčivé bylinky. V tomto období sbíráme zpravidla nadzemní části rostlin – listy a rozkvétající či kvetoucí nať. Bylinky nyní mají největší sílu ze slunce a z prodlužujících se dní, obsahují nejvíce účinných látek a vonných silic.

hloh obecný

hloh obecný

Do svaté Žofie (15. května) můžeme sbírat listy našeho domácího všeléku – kopřivy. Později už kopřiva nasměruje svou sílu do tvorby květů a semen. Ve stejném období si můžeme nasbírat na čaj nebo na vynikající smrkový med i mladé výhonky smrku, které podpoří naše dýchací cesty. Zelenými lístky a výhonky si zároveň doplníme vitamín C, pročistíme tělo a podpoříme imunitu.

Velkou pomocí pro naše srdce je hloh. Léčivé jsou všechny bíle kvetoucí hlohy, které v květnu snadno nalezneme kolem cest, na okrajích lesů a na mezích. Pokud nestihneme nasbírat květ, účinný je i plod a list. Hloh je jemná bylina, která posiluje srdce, uklidňuje bušení a arytmii, roztahuje cévy a pomáhá i při angině pectoris. Zároveň snižuje vysoký tlak a uklidňuje, přidává se i do čajových směsí pro seniory.

jmeli

jmelí bílé


Oblíbenou bylinou známé bylinkářky Marie Treben je
jmelí bílé. Není
divu, vždyť jmelí bylo považováno za posvátné a magické už u starých Keltů a Germánů. Jmelí snižuje vysoký a snižuje nízký krevní tlak a zároveň odstraňuje i všechny průvodní jevy abnormálního tlaku, zklidňuje také bušení srdce při tachykardii. Za nejkvalitnější se považuje jmelí sbírané z jabloní, hlohů, líp, dubů a borovic od října do začátku prosince a v březnu a dubnu. Pozor, bílé kuličky nepoužíváme! Důležité je vědět, že jmelí se užívá pouze zastudena, ve formě práškované bylinky, macerátu ve vodě nebo lihové tinktury. Raději se o jeho použití poraďte se zkušeným bylinářem. 

Na loukách hojně nalezneme řebříček obecný, který je opět univerzální léčivou bylinkou. Dokáže snížit krevní tlak rozšiřováním periferních krevních cév, pomáhá při angině pectoris, působí proti závratím a nevolnostem. Migrény poleví často již po jednom šálku horkého řebříčkového čaje.

Pokud se začátkem léta chystáte do Středomoří, nasbírejte si mladé listy vinné révy, které také prospívají srdci a zároveň jsou silné antioxidanty.

Chorvaté doporučují na problémy se srdcem a oběhovou soustavou listy olivovníku evropského. Vědecké studie zjistily, že jsou léčivější než plody. Listy olivovníku umí snížit krevní tlak, ale jejich léčivé působení je mnohem rozsáhlejší.

Patříte-li mezi majitele zahrádky, doporučuji vysadit si zde mou oblíbenou léčivku rozchodnici růžovou. V přírodě ji sice najdete také, ale je přísně chráněná. Je to úhledná skalnička, která Vám určitě nezaplevelí zahrádku, a zároveň je to vynikající posilující prostředek, který v mnoha oblastech předčí ženšen. Má mimo všechny své další skvělé vlastnosti také ochranný a posilující účinek na srdce.

Zasadit si můžete také srdečník obecný, který bude výraznou ozdobou vaší zahrádky. Zároveň – jak už název napovídá – je také lékem na všechny nemoci srdce a má zklidňující účinky na celý organismus. Na zahrádce vám poroste také jablečník obecný, který je jemným a posilujícím lékem nejen na srdce, ale také na trávení. Dobře se hodí do směsí, například s hlohem.

naše zahrádka s modře kvetoucím yzopem lékařským

naše zahrádka s modře kvetoucím yzopem lékařským

Rozmarýn lékařský dobře odstraňuje únavu a vyčerpanost, zlepšuje a stimuluje mozkovou činnost a zároveň zvyšuje chorobně snížený krevní tlak.

Podobné využití má i yzop lékařský, který působí jako všeobecně posilující prostředek a tonikum pro starší lidi. Zároveň také mírně zvyšuje krevní tlak.

Recepty:

Koupel při vysokém krevním tlaku – použijeme bylinky se zklidňujícím účinkem, jako je levandule či meduňka. Můžeme použít i jejich vonné silice, které smícháme s šálkem mléka nebo za studena lisovaného oleje a vlijeme do koupele.

Čaj z olivových listů:

Listy dáme do vroucí vody a necháme vařit po dobu 2 – 10 minut. Poté necháme louhovat ještě dalších 15 minut, dokud čaj nevychladne. Čaj si můžeme dochutit medem nebo citronem. Aby se dostavily požadované účinky, je dobré ho konzumovat po dobu několika týdnů.

Tinktura na vysoký krevní tlak:

Osvědčená je směs tinktur ze jmelí bílého, kozlíku lékařského a meduňky lékařské. Tinktury dohromady nakapeme do horkého mátového čaje. Působí okamžitě, uklidňují podrážděné srdce a nervově podmíněné zvýšení krevního tlaku. Pijeme po dobu šesti týdnů.

Srdeční čaj podle ruského receptu:

Smícháme stejný díl natě srdečníku a řebříčku. Lžíci směsi přidáme do šálku vařící vody a popíjíme dvakrát denně jako vynikající prevenci a podpůrnou léčbu všech srdečních onemocnění.

Květové limonády:

Protože všechno kolem nás kvete, bylo by škoda nevyužít všechny ty jedlé květy a aromatické listy. Můžeme si z nich vyrobit vynikající a chutné limonády na denní pití. Do limonád se hodí například květy růží, denivky, jetelu, slézu, bezu, oblíbená je nať máty, meduňky či mateřídoušky. Potřebujeme: 3 litry odstáté vody, malý kousek droždí, 150 g hnědého cukru, 1 bio citrón, 2 hrsti květů či listů. Ve velké zavařovací sklenici rozpustíme ve vlažné vodě cukr a droždí. Citron rozkrájíme na malé kousky a spolu s květy či listy přidáme do sklenice. Lehce přiklopíme víčkem nebo přikryjeme proděravělou fólií tak, aby mohl unikat vzduch. Sklenici necháme 1-2 dny stát na teplém místě. Občas zamícháme. Pak přes husté síto nebo vyvařenou utěrku obsah scedíme a dáme do chladu. Vynikající je ihned, během pár dní se v něm vytvoří i trochu alkoholu, takže nám vznikne lehce perlivý osvěžující alkoholický nápoj.

A na závěr:

Májový nápoj lásky podle receptu bylináře Vládi Vytáska:

Do jamajského rumu přidáme tinkturu z růže stolisté, dochutíme medem a vanilkou. Nápoj prý posiluje zážitek z milování.

Pamatujte, že nejlepším lékem na srdce jsou – radost ze života, zdravé vztahy, láska k druhým a hlavně láska k sobě!