Bylinky adventu, zimního slunovratu a pro zimní pohodu

 

Toto povídání přichází v čase předvánočním, já bych se ale ráda zmínila o tradici mnohem starší, než jsou vánoce, a tou je zimní slunovrat. Výjimečné dny, jako je zimní a letní slunovrat, jarní a podzimní rovnodennost a podobně, lidé na celém světě vnímali a uctívali od nepaměti. V den zimního slunovratu, který zpravidla nastává 21. prosince, máme na severní polokouli nejdelší noc v roce. Slunovrat je obdobím ukončování a nových začátků, je to počátek návratu slunce a světla do našich životů. Od tohoto dne se dny začnou pomaličku prodlužovat a světla zase začne přibývat. Naši předci pak ještě dalších 12 dnů slavili, nesmělo se válčit, obchodovat a konat těžkou práci. Nejeden vánoční zvyk pochází z předkřesťanských dob.

Zimní slunovrat si od vás nežádá úklid, nákup dárků, pečení a vaření ve velkém. Zkuste se místo toho v klidu procházet usínající přírodou, zapálit si doma svíčku, sejít se se svými blízkými u dobrého jídla a pití. Recepty na nápoje do zimní ne/pohody najdete na konci našeho povídání.

Se zimním slunovratem jsou v Evropě spojeny tři stálezelené rostliny: cesmína, břečťan a jmelí. Tyto rostliny považovaly dávné kultury za posvátné. Všechny tři jsou léčivé, ale se všemi se musí nakládat velmi opatrně.

DSC08718

Břečťan popínavý pomáhá při vnějším použití proti celulitidě, při vnitřním pak proti kašli. Můžeme si z listů udělat jednoduchý sirup, ale bobule nekonzumujeme, jsou mírně jedovaté.

Cesmínu ostrolistou nalezneme na západě Evropy a v severní Americe, u nás se pouze pěstuje. Má krásné lesklé listy, zdobí ji také výrazně červené bobulky. Listy se dříve používaly k podpoře ledvin a ke snížení horečky při chřipce a nachlazení. Odvar z listů se používal proti revmatismu a dně. Bobule jsou jedovaté, proto je použijeme pouze pro zimní dekorace. Pokud bychom nějakou cesmínu chtěli užívat, a to i pravidelně, můžeme si vařit čaj z cesmíny paraguayské, tzv. maté. Čaj příjemně povzbudí (podobně jako káva) a hodí se do zimních měsíců lépe než zelený čaj.

Začátek prosince je nejvhodnější doba pro sběr jmelí bílého. Užívají se pouze listy a větvičky. Bobule jsou opět jedovaté a lze je využívat do mastí, například na omrzliny. Jmelí by nemělo projít tepelnou úpravou, proto jej pouze macerujeme ve studené vodě nebo užíváme podrcené na prášek. Jednodušší je vyrobit si lihovou tinkturu, která nám vydrží řadu let. A na co je jmelí dobré? Harmonizuje krevní tlak, zklidňuje při nadměrném bušení srdce. Vyrábějí se z něj dokonce i léky na rakovinu. Marie Treben doporučovala jmelí při obtížích v přechodu, při normalizaci menstruace a neplodnosti.

Třezalka tečkovaná má nejvíce léčivých látek, když ji sbíráte v době letního slunovratu. A období zimního slunovratu je nejlepší čas pro popíjení třezalkového čaje. Třezalka nám v temných prosincových dnech přináší očištění, ochranu a slunce. V jazyce vědy můžeme říct, že je významným antidepresívem. Opatrnost je na místě při užívání jiných léků – třezalka by se neměla užívat hlavně s cytostatiky.

Po prvních mrazících je také nejlepší čas na sběr plodů trnky obecné. Modročerné bobulky totiž mrazem zesládnou a dají se zpracovat například do výborných, lehce natrpklých povidel. Trnka je také lékem – díky obsahu tříslovin pomáhá proti zánětům a čistí krev, zažívání i pokožku. Kromě toho vás posílí i při vyčerpání a únavě.

Možná před vánoci také louskáte vlašské ořechy, tedy plody ořešáku královského, abyste měli zásobu na pečení cukroví. Kromě jader, která mají vynikající účinky na náš mozek, si můžete uschovat i skořápky a přepážky z vnitřku ořechů. Přepážky naložené v silné slivovici pomáhají při srdečních arytmiích. Čaj z ořechových skořápek můžeme popíjet celou zimu na prohřátí a proti kašli. Pokud jste si o letním slunovratu nestihli udělat svatojánskou ořechovku, můžete si podle našeho receptu vyrobit likér z lískových oříšků. Ořechy jsou velmi zdravé, tak proč si trochu nezahřešit. Oříškový likér Vám také poslouží jako jedinečný vánoční dárek.

V adventních dnech si z přípravy teplých nápojů můžeme udělat obřad. Všude voní koření, med, bylinky. A co může být lepšího, než posedět s léčivým bylinkovým nápojem u kamen nebo hořící svíčky s lidmi, které máme rádi!

Přeji Vám krásný, bylinkami a pohodou provoněný závěr roku.

Recepty:

Trnková povidla podle Herbáře

1 kg trnek, 600-800 g krupicového cukru

Troubu předehřejeme na 200 °C. Omyté a přemrzlé trnky vsypeme do pekáče, prosypeme cukrem a pečeme, až začnou chytat modrofialovou barvu a takříkajíc se táhnou. Občas promícháme a hlídáme, aby se povidla nepřipálila. Scedíme je od pecek a zavaříme do suchých čistých sklenic. Pokud je znovu zahřejeme, až budou bublat, můžeme je nalít do sklenic, zavíčkovat a postavit dnem vzhůru. Povidla se „zavaří“ sama. Trnky můžete vařit i bez cukru s trochou vody a pěkně dlouho, aby mírně zesládly samy. Zůstanou stále trpké, ale labužnické.

IMG_20181024_142459Ořechový čaj proti nachlazení

2 hrsti skořápek vlašských ořechů, med, 500 ml vody, skořice

Vybereme čisté skořápky bez tmavých skvrn, propláchneme je v cedníku a necháme namočené do druhého dne. Můžeme je použít i rovnou bez louhování. Čaj můžeme provonět kouskem skořice. Vaříme s půl litrem vody tak dlouho, až čaj získá krásnou hnědozlatou barvu. Zpravidla to trvá okolo 15 minut. Čaj necháme zchladnout a dochutíme medem, případně pro dospělé dochutíme kapkou rumu. Čaj nejen době chutná, ale posiluje i při nachlazení a kašli.

Zázvorový čaj

25 g zázvorového kořene, 600 ml vody, kousek skořice, pár hřebíčků, med a citron

Zázvor oškrabeme a nastrouháme nebo nakrájíme na tenká kolečka. Přidáme koření. Můžeme jen zalít vařící vodou nebo lépe povaříme přibližně 15 minut. Dochutíme medem, případně podle chuti i citrónem. Čaj nás krásně prohřeje a prokrví promrzlé ruce a nohy, pomůže při trávení a podpoří i naši imunitu.

Oříškový likér podle Ivany Tischlerové

IMG_20181024_143043

300 g lískových oříšků, 2 hřebíčky, 1 cm skořice, kůra z půlky pomeranč, 500 ml vodky, 200 ml vody, 200 g cukru

Oříšky co nejdříve po sklizni nakrájíme nadrobno nebo rozemeleme, zalijeme vodkou a necháme dva týdny macerovat. Potom přidáme koření a necháme louhovat další týden. Slijeme, smícháme s vychladlým sirupem svařeným z vody a cukru. Hotový likér můžeme ještě nějaký čas nechat odležet, chutě se krásně spojí.

Pravý vánoční punč

4 porce: 1/4 l červeného vína, 1/4 l silného černého čaje, 2 dl rumu (můžeme do něj předem namočit rozinky), citrón, celá skořice, hřebíčky, vanilka, 50 g rozinek, ovoce (jablka, pomeranče), cukr

Víno a čaj pomalu ohříváme, hned zkraje přidáme plátky citrónu a koření. Prohřejeme, ale nevaříme. Osladíme podle chuti – můžeme až nakonec. Do předem nahřátých sklenic připravíme rum s rozinkami a kousky ovoce. Přes sítko přelijeme obsah kastrolu, podáváme ozdobené plátkem citrusů.