Burza filantropie vynesla pro neziskovky z Chrudimska 429 500 korun. Komu pomohla?

 

Burza filantropie CR 2023

Celkem 1 215 500 korun pro prospěšné projekty neziskových organizací v Pardubickém kraji. Taková je bilance prvních dvou dílů letošní Burzy filantropie, jejímž cílem je propojovat tři různé světy – podnikatelský sektor, veřejnou správu a neziskové organizace.

Výjimečný počin Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) a Pardubického kraje odstartoval svou letošní pouť začátkem června v okrese Pardubice. Jeho premiéra ve Starém Hradišti vynesla rekordních 786 tisíc korun.

 

429 500 korun pro neziskovky z Chrudimska

Druhé pokračování Burzy filantropie hostilo ve středu 21. června 2023 město Hlinsko. Osm neziskovek působících v okrese Chrudim zde dohromady získalo 429 500 korun.

Na podporu se může těšit například veletrh bezlepkových potravin Celiak Food Festival. Spolek Palučiny získal prostředky na to, aby mohl na svém tábořišti vyměnit plachtu mongolské jurty a napojit kamna ke komínu. A to proto, aby šlo jurtu využívat celoročně pro nejrůznější volnočasové aktivity a setkávání.

Obecně prospěšná společnost Dlaň životu díky Burze filantropie podpoří projekt Začít znovu. Ten je zaměřen na zaměstnávání matek v náročné životní situaci, které využívají služeb azylového domu. Jedná se převážně o samoživitelky s malými dětmi do sedmi let.

Centrum Jana XXIII. bude moct ve svém Centru volného času vyměnit staré zářivky. Navíc ušetří energii a finance, které může věnovat na další zajímavé činnosti pro děti.

 

Bohulibé projekty i štědří donátoři

„Moc děkujeme všem donátorům, kteří podpořili touto krásnou částkou neziskovky a jejich bohulibé projekty. Neziskovkám děkujeme za zajímavé nápady, ale i odvahu a chuť prezentovat,“ uvedla ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová, garantka a fundraiserka Burzy filantropie.

Ta vtipně připomněla, že druhé letošní pokračování tohoto fenoménu z Pardubického kraje se konalo v den, kdy začalo astronomické léto. „Na tento den však připadá i Den hrdosti, Evropský den hudby nebo třeba Mezinárodní den trpaslíků,“ usmívala se Jana Machová.

„Bylo to odpoledne, které se neslo ve velmi příjemném duchu a v přátelské atmosféře,“ konstatoval radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální oblast a neziskový sektor Pavel Šotola. „Těší mě, že se Burzy filantropie zúčastnili i kolegové z Královéhradeckého kraje. Přijeli sbírat zkušenosti pro pořádání této akce. Ta se v sousedním regionu uskuteční na podzim,“ upřesnil Pavel Šotola.

„Na Burzu filantropie se pokaždé těším. Je to pro mě vždy svátek,“ reagoval pravidelný donátor Otakar Klepárník, ředitel poličské firmy Medesa, která dlouhodobě patří mezi štědré dárce.