Burza filantropie pokračuje zastavením v ÚStí nad orlicí

 

Středa 7. října bude v Ústí nad Orlicí patřit filantropii. Čtvrtým rokem se zde sejdou zástupci neziskových organizací, veřejné správy, podnikatelů a firem. Průběh Burzy filantropie se ani letos nemění. Neziskové organizace zde odprezentují své veřejně prospěšné projekty, firemní donátoři a veřejná správa je odmění finančními, materiálními nebo jinými potřebnými dary. Minulý rok se takto na orlickoústecké burze podařilo shromáždit dary ve výši 358 000 Kč.

Burzu filantropie pořádá sdružení neziskových organizací Koalice nevládek Pardubicka společně s Pardubickým krajem. V Ústí nad Orlicí bude probíhat v Oranžovém salonku hotelu UNO od 13:30 hodin. „Na Burze filantropie se budou prezentovat projekty 5 neziskových organizací, působících v okrese Ústí nad Orlicí. Do finále burzy postoupil jeden projekt na základě internetového hlasování veřejnosti, zbylé čtyři vzešly z hlasování samotných donátorů. Na prezentace neziskových organizací se těším a přeji jim hodně klidu a rozvahy, neboť přesvědčivé a jasné představení projektu je donátory velmi ceněno,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, který je pravidelným donátorem Burzy filantropie.

Donátory letošní Burzy filantropie jsou tradičně společnosti KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí a partneři projektu Jsme tu doma, IVECO Irisbus a Rádio Černá Hora, které nově doplní Nadace ČEZ. Donátory z veřejného sektoru bude reprezentovat Pardubický kraj a město Ústí nad Orlicí.

A které neziskové organizace a především jejich projekty se na burze představí?

O podporu donátorů se bude ucházet Lesní klub Letohrad, který by rád nakoupil výukové pomůcky pro děti. Projekt s názvem „Chlapská dílna“ od Rodinného centra Srdíčko má jasný cíl. Dát mladým mužům a dospívajícím chlapcům možnost naučit se zvládat typicky mužské úkony při práci se dřevem, montování a opravách v domácnosti. Do finále Burzy filantropie se opětovně probojovala i organizace CEMA Žamberk, tentokrát s projektem „Klub bez klíče – skvělé místo pro volný čas.“ Ten spočívá ve vybavení zahrady jejich Centra pro rodinu o nové herní prvky, které přispějí k aktivnímu vyžití dětí, které do klubu docházejí.

Projekty na Burze filantropie pomáhají i konkrétnímu člověku. Tak jako v případě organizace Rytmus Chrudim a projektu „Průvodce k samostatnosti“. Jeho smyslem je poskytnout pracovní asistenci pro své handicapované klienty, těm tak pomohou k úspěšnému zařazení do pracovního procesu. Vítězství v internetovém hlasování a automatické právo na prezentaci získal projekt „Bod zlomu aneb od dobrovolnictví k profesionalizaci organizace“, který přihlásilo Rodinné centrum Dětský svět. Jejich projekt se skládá z několika aktivit, které povedou k lepšímu fungování centra, například v pořízení nového vybavení nebo nových webových stránek.

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí však není jedinou, která v brzké době proběhne. „Letos se v Pardubickém kraji bude konat ještě jedna Burza filantropie, uskuteční se dne 21. října v Litomyšli a představí se na ní neziskové organizace působící v okrese Svitavy. Mohu také prozradit, že se burza rozšiřuje i do dalších krajů a 13. října proběhne její pilotní verze ve středočeském Benešově,“ informuje Jolana Štěpánková, předsedkyně pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Na Burze filantropie je vítána i veřejnost. Ta se může přijít osobně seznámit s projekty neziskových organizací, z jejichž realizace bude mít následně sama užitek, ať už půjde o nové hřiště pro děti v Žamberku nebo „chlapskou dílnu“ v Ústí nad Orlicí.