V Domově pod Kuňkou „transformují“

 

Ráby (27. 8. 2014) – Domov pod Kuňkou v Rábech u Pardubic je od listopadu loňského roku zapojen do projektu „Podpora transformace pobytových sociálních služeb v Pardubickém kraji“. Za podpory zřizovatele, kterým je Pardubický kraj, by v budoucnu měli všichni uživatelé stávajícího objektu odejít do komunitních domácností rodinného typu.

Domov pod Kuňkou poskytuje ve dvou sociálních službách pomoc a podporu pro necelou stovku 1uživatelů. V rámci neustálé snahy o integraci osob s mentálním postižením do většinové společnosti vítáme zapojení našeho zařízení do procesu transformace,“ vysvětlil Tomáš Černík, ředitel Domova pod Kuňkou.

Transformace Domova pod Kuňkou bude probíhat několik následujících let. Je to pozvolný proces, který nelze uspěchat. Uživatel musí být plně připraven na přechod z ústavního zařízení do rodinného domu či bytu v běžné zástavbě“ doplnila Pavla Dittrichová, vedoucí transformačního týmu Domova pod Kuňkou. „Transformace se týká nejen uživatelů sociální služby, ale zapojeni do ní jsou i jejich opatrovníci a rodinní příslušníci, kteří však v proces přibližování osob s mentálním postižením do většinové společnosti příliš nevěří, neboť mají strach, že se o jejich blízké nikdo nebude starat,“ doplnila podrobnosti o transformaci Pavla Dittrichová.

Domov pod Kuňkou existuje pod svým současným názvem od roku 2007. Stávající rozsáhlý areál splňující požadavky na poskytování pobytových sociálních služeb byl na okraji obce Ráby uveden do provozu v roce 2000. „Domov pod Kuňkou je příspěvkovou organizací Pardubického kraje, která při poskytování sociálních služeb postupuje takovým způsobem, aby se život uživatelů maximálně blížil běžnému způsobu života, ovšem neustálý vývoj si žádá pokroky i v sociální oblasti a proto podporujeme projekt transformace“ sdělil ředitel zařízení.

Transformace je pouze dalším krokem v započaté práci Domova pod Kuňkou. „Z našeho velkokapacitního zařízení odešlo již v průběhu let 2012 až 2014 sedmnáct uživatelů do nově vzniklé služby chráněného bydlení nebo zpět do rodinného prostředí. Dá se tedy s nadsázkou říci, že jsme začali s transformací ještě před oficiálním zapojením do zmíněného projektu“ vysvětlil ředitel zařízení Tomáš Černík.

Ač se může zdát, že přechod výše uvedeného počtu osob s mentálním postižením uživatelů do domácností komunitního typu není nikterak vysoký, v Domově pod Kuňkou na to mají jiný názor. „Někteří uživatelé žijí v zařízeních ústavního typu třeba i několik desítek let. Zvykli si na to, že dříve za ně všechno dělali pracovníci. Neuměli se absolutně orientovat v běžných činnostech lidského žití, nezvládli nakupovat nebo cestovat veřejnou dopravou. Dnes se tyto dovednosti uživatelé za podpory pracovníků učí, avšak kdo zná problematiku osob s mentálním postižením, ví, že je to cesta na dlouhou trať. My jsme se na tuto cestu vydali a věříme, že budeme úspěšní,“ je přesvědčen Tomáš Černík.

domov pod kunkou_transformace