Tomáš Zelenka, bývalý hokejista, předá euroklíče

 

Tisková zpráva – 22. května 2013

Tomáš Zelenka, bývalý hokejista, který je sám po úraze připoután na invalidní vozík, tuto sobotu předá dalším vozíčkářům tvz. euroklíč. Jde o univerzální klíč, díky kterému se jeho držitel snadno dostane na WC nebo s ním může ovládat výtahy a plošiny.IMG_4979

Mezi těmi, kdo si převezmou euroklíč, bude i čerstvá mistryně ČR ve stolním tenise vozíčkářů Spomenka Habětínková Tomič, která již plánuje, jak bude euroklíč využívat. „Díky stolnímu tenisu cestuji na turnaje po celé České republice. Často zažívám například na benzínových pumpách nepříjemné situace, když potřebuji klíč od bezbariérové toalety, ale obsluha není v dosahu,“ říká Spomkenka Habětínková Tomič. „Euroklíč mi pomůže bez problémů se na toalety dostat, aniž bych se musela někoho doprošovat.“ Euroklíč může vozíčkáři posloužit také k ovládání výtahů nebo zdvižných plošin, aniž by potřeboval asistenci další osoby.

Systém euroklíčů a eurozámků zpřístupňuje veřejná sociální zařízení, výtahy a plošiny osobám se zdravotním postižením a rodinám s malými dětmi, a brání jejich zneužívání nežádoucími osobami, například vandaly.  Euroklíče těmto cílovým skupinám díky podpoře Pardubického kraje a Ministerstva pro místní rozvoj zdarma distribuuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Předání se uskuteční v sobotu 25. 5. v 15 hodin v ČEZ Aréně v rámci národní Abilympiády. Jde o soutěž schopností a dovedností osob se zdravotním postižením, která se v ČEZ Aréně bude konat už od pátku. Více informací o Abilympiádě naleznete na webu www.abilympiada.cz.

Kontakt:
Radka Konečná, NRZP ČR
mail: pardubice@nrzp.cz
mobil: 736 751 202