Svitavské neziskovky dostaly bezmála 345 tisíc korun

 

BF_SY_spolecne_foto

Ve středu 20. října se ve Svitavách uskutečnila Burza filantropie, dobročinná akce na podporu neziskových organizací. Finanční podporu dvanácti donátorů z řad firem a veřejné správy se podařilo získat osmi organizacím. Ty tak budou moci v tomto okrese realizovat několik projektů ve prospěch místních obyvatel.

Že se jednalo o výjimečné setkání, se ukázalo na peněžním obnose, který se podařilo vybrat. Konkrétně šlo o 343 tisíc korun. „Z vybrané sumy mám opravdu velkou radost,“ neskrývala nadšení Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka: „Jde o novou rekordní částku pro okres Svitavy po sedmi letech, kterou se konečně podařilo překonat z roku 2014. Tehdy se vybralo 328 tisíc korun.“

Nikdo neodešel s prázdnou…

Prezentované projekty byly zaměřené například na pořízení elektrokola nebo invalidních vozíků, koupi nábytku a rozšíření prostor k setkávání či vznik nového dětského lesního klubu.

Nejvyšší peněžní částkou, 57 tisíci korunami, podpořili donátoři obecně prospěšnou společnost Ruka pro život. Klientům denního stacionáře v Litomyšli, kteří mají potíže s pohybem, se budou moci koupit dva invalidní vozíky pro převoz na zahradu, kterou má stacionář dlouhodobě v pronájmu. „Výše podpory od donátorů byla velkým překvapením,“ neskrývala své dojmy metodička sociálních služeb, Jitka Tauchmannová, která projekt prezentovala a dodala: „Díky tomuto daru pořídíme nejen vozíky, ale také přenosný elektrický pohon, který asistentům stacionáře výrazně usnadní práci.“

Rovných 50 tisíc korun, a pomyslné druhé místo vybojovaly hned tři organizace – Květná zahrada na vybavení komunitní místnosti novým nábytkem. Bonanza Vendolí na opravu a obnovu dílny, která bude sloužit nejen jako technické zázemí, ale také jako prostor ke spolupráci s místními řemeslníky a rodiči dětí. A Charita Svitavy, jejíž zástupci měli nejemotivnější prezentaci a dojali nejednu z přítomných donátorek. Díky podpoře projektu Dožít mezi svými bude moci charita financovat službu domácí ošetřovatelské a paliativní péče, která na Svitavsku velmi chyběla.

BF_SY_prezentace_Charita_Svitavy

Částku 49 tisíc korun si odneslo Ekocentrum Linhartice, které se Burzy filantropie účastnilo poprvé. Centrum environmentální výchovy Stolístek rozšíří svoji činnost o další „lístek“ a to o lesní klub pro předškolní děti. Rodičům z Moravské Třebové a okolí tím nabídne alternativu ke klasickému předškolnímu vzdělávání. V uvozovkách „poslední“ skončila Farní charita Litomyšl, která získala 48 tisíc korun. Svým pečovatelkám pořídí skvělá, rychlá, ale zároveň bezpečná elektrokola. Nižší náklady, větší efektivita a méně znečištění životního prostředí. Pečovatelky budou u svých klientů rychleji, ekologicky i ekonomicky.

Tři donátoři udělili dvěma organizacím přímou peněžní podporu bez nutnosti prezentace tzv. Divokou kartu. Byly jimi Oblastní charita Polička a Charita Moravská Třebová. Z jedenácti přihlášených projektů získalo finance osm z nich. Ale ani zbylé tři neziskovky neodešly s prázdnou. Všichni přihlášení dostali od hostitele poslední letošní burzy, firmy QANTO, dárek v podobě slevové karty na nákup zboží v jejich řetězci maloobchodních prodejen.

Jsem velmi rád, že se Burza filantropie stále rozvijí, a to i v náročné době ovlivněné koronavirem. Letos přinesla neziskovým organizacím v našem kraji téměř 2 miliony korun. Díky všem donátorům za podporu prospěšných projektů neziskovek,“ zhodnotil na závěr průběh desátého ročníku Pavel Šotola, krajský radní zodpovědný za neziskový sektor.

BF_SY_prezentace_Bonanza

Burzu filantropie pořádá od roku 2012 ve spolupráci s Pardubickým krajem Koalice nevládek Pardubicka, spolek neziskových organizací. O podporu donátorů se zde ucházejí neziskové organizace, které mohou získat finanční, materiální nebo třeba jinou formu pomoci, která vede k úspěšné realizaci jejich veřejně prospěšných projektů. Doteď jich bylo podpořeno 403 v celkové hodnotě 14 350 235 korun.

Více informací o podpořených organizacích naleznete na www.burzafilantropie.cz/pardubickykraj.

Fotografie naleznete na www.konep.rajce.idnes.cz.