Seniorům kraj nabídl takzvanou školu zdraví

 

Pardubický kraj se společně s Národní radou osob se zdravotním postižením (dále NRZP) zapojil do projektu Důstojný život seniorů v Pardubickém kraji – informace, aktivity, bezpečí. Jeho součástí byla také série seminářů se zdravotní, především preventivní tematikou. Takzvaná škola zdraví se setkala u seniorů a klientů poskytovatelů sociálních služeb ve čtyřech okresních městech s velmi příznivým ohlasem.

„Celkem se našich workshopů zúčastnilo na 150 seniorů a osob se zdravotním postižením z celého Pardubického kraje. Lektorky se zaměřovaly na zdravý dech, zdravou stravu, trénink paměti i tipy pro ozdravení těla i duše.  Největší zájem byl v Pardubicích, kam přišlo více než dvojnásobně více lidí, než byla plánovaná kapacita. Většina se nás ptala, zda bude pokračování. I když tento projekt nyní končí, budeme se snažit přijít příští rok s něčím podobným,“ uvedl radní Pardubického kraje Pavel Šotola.

IMG_0496S nápadem na zdravotní prevenci pro tuto cílovou skupinu přišli původně zástupci regionálního pracoviště NRZP v Pardubicích.  „Myslím, že i malé kroky mohou seniorům a lidem se zdravotním postižením dopomoci k lepšímu zdraví a k lepší péči o sebe samé. Cílem workshopů bylo dopomoci účastníkům k aktivnímu přístupu ke svému zdraví, tj. místo pasívního vysedávání u lékaře se sami mohou pomocí cvičení, dechu, tréninku paměti a úpravy životního stylu posunout ke zdraví. Ostatně je vědecky prokázáno, že takovéto změny mají smysl v každém věku,“ uvedla Radka Svatošová z NRZP.

Účastníci byli vedeni k vlastnímu zapojení a aktivnímu přístupu ke zdraví s důrazem na tři hlavní pilíře zdraví – zdravou psychiku, zdravou stravu a zdravý pohyb. Dalším cílem bylo posílení sociálních kontaktů, vzájemné sdílení, inspirace a výměna zkušeností účastníků. Účastníci nyní mohou nabyté dovednosti šířit mezi další lidi ve svém okolí.  „Myslím, že se lidem hlavně líbilo to, že to nebyly jen suché přednášky, ale praktické semináře, kde si mohli některé věci přímo na místě vyzkoušet a přitom diskutovat s lektory i mezi sebou,“ dodal Pavel Šotola.