Rozhovor s Lucií Uhlířovou

 

Pardubická lektorka meditace a kraniosakrální terapie. 23. března se v pardubickém Klubu ABC bude hrát benefiční představení Víkend s Bohem, na které jsou již v předprodeji vstupenky. Po představení bude následovat beseda s hlavním aktérem a spoluautorem hry Máriem Kubecem a Lucií Uhlířovou. Při té příležitosti jsme se s Lucií setkali, aby nám řekla něco o sobě a o tom, proč se rozhodla na benefičním představení bezplatně vystoupit.

uhlirovaLucie, čím Tě oslovila naše nabídka účasti na benefici?

Možná proto, že se člověk rád setkává s jinými lidmi, kteří mu řeknou víc o něm samém.

Vysvětli nám, co vlastně dělá kraniosakrální terapeutka?

Je těžké říci to v několika větách. Toto téma je velmi široké. Ve zkratce: pomáhám lidem najít hlubší uvolnění, nalezení smyslu jejich existence a odstranění dříve neřešitelných zdravotních problémů, jako jsou třeba migrény, deprese, bolesti zad. Také radím, co všechno by člověk měl změnit v životě, aby našel cestu k sobě a vrátil se do rovnováhy a pocitu radosti.

A jakou cestou pomáháš?

Například pomocí kraniosakrálního protokolu, který vymyslel v 60. Letech v USA dr. Uplenger. Kranioskrální terapie postihuje velkou šíři technik, z nichž nejdůležitější je uvolnění fascie – jemné blány obepínající svaly, držící orgány na svém místě a propojující tělo jako celek.

Neumím si představit, jak tu fascii uvolňuješ…

Při uvolnění se využívá citlivá palpace (doteky) v místě stažení fascie, při uvolnění fascie klient pocítí výrazné uvolnění a prodloužení. Také dochází k znovuoživení a harmonizaci tkání. U dětí se tato technika využívá například při bolestech bříška, kdy je stažená fascie v oblasti střev a střeva nemohou dobře fungovat. Další techniky kraniosakrální terapie jsou kraniosakrální biodynamika a biomechanika a také viscerální terapie, která povoluje blánu staženou kolem vnitřních orgánů. Na počátku všeho je však mysl, tak po fyzické práci s klientem nastupuje práce s myslí a odstranění časových mostů propojujících dřívější zkušenost se současností. Všude tam, kde jsme nesvobodní a jednáme na základě silné dřívější zkušenosti, nám technika časových mostů pomůže odstranit neadekvátní reakce na běžné situace. Benefitem této techniky je okamžitě pocítěné uvolnění, pročištění, pocit radosti. Jedna moje klientka dostala od manžela dárek a místo aby mu poděkovala, vynadala mu. Při ošetření se jí pak vybavila vzpomínka na to, jak jako dítě dala učitelce dárek ovázaný stejnou mašlí. Učitelka dívce za dárek vyhubovala a řekla, že jí nikdo dárky nosit nebude. Tahle zkušenost ovlivnila reakci klientky a ta si sama nedokázala pomoci, nedokázala své pocity změnit. Po kraniosakrální terapii došlo k „propuštění“ této dřívější zkušenosti. Klientce se ulevilo a místo dřívějších nepříjemných pocitů nastoupila radost.

Vím, že je toho ještě mnohem víc, čím se zabýváš….

Mám za sebou šestiletou intenzívní meditační praxi a díky tomu dělám přednášky, kurzy jak meditační, tak osobního růstu. Mysl člověka je jedna a jako taková se chová hodně podobně u všech lidí.

Jak se z cestovatelky stane léčitelka?

Výraz léčitelka se mi nelíbí, ani ho nepoužívám. Beru to tak, že já nečiním, ale ono je činěno. Moje jsou tam jen ty ruce a znalost techniky.

V 19 letech jsem přešla žhavé uhlí na „Zlaté mysli“ a jezdila jsem na přednášky Eduarda Tomáše a paní Míly a naučila jsem se trochu pracovat s myslí. Pak se mi v 19 stal vážný úraz při sportovním lezení. Padala jsem 18 metrů volným pádem ze skály a skončila jsem s vraženou stehenní kostí v pánvi. Absolvovala dvouletou rekonvalescenci a prošla jsem si trpkou zkušeností, kdy mě nikdo jako člověka s postižením nechtěl zaměstnat. Práci jsem si nakonec našla, vrátila jsem se také k lezení, 9 let jsem trénovala malé horolezce a pak jsem odjela do Thajska. Setkala jsem se zde se svou učitelkou tradiční thajské masáže a začala jsem hledat své životní poslání a intenzívně se věnovat meditaci.

Jak Ti úraz změnil život?

Přivedl mě k hledání hlubšího smyslu života a dharmy – mého poslání a místa na světě, které přináší radost mně i ostatním. Všichni nemůžeme být terapeuti, každý, ať už pekař nebo policista, může vykonávat své povolání jako dharmu, jako poslání.

Cestování patří do Tvého života i v současnosti?

Mou srdeční záležitostí je Srí Lanka. Díky buddhistické filozofii, která tam prorůstá vším, zde každý vnímá do hloubky svou mysl, nejen své vědomí, ale i podvědomé procesy, které do té doby nevnímal. Na Srí Lanku se pravidelně vracím a nejen sama, ale i s dalšími lidmi na meditační kurzy, které probíhají v nádherném prostředí tropického ostrova.

Kdo nebo co nejvíce v životě pomohl(o) Tobě?

Eduard Tomáš a jeho učení. Ještě jsem měla tu možnost se s ním osobně setkat v jeho 90 letech. Pomohla a pomáhá mi jogínská praktika – Maharišiho atmavičára. Je to způsob dotazování, kdy hledáš posledního pozorovatele v sobě. S mými životními výzvami mi nejvíce pomohl budhismus, který se dotýká zcela běžných situací. Pomohl mi vždy nalézt střední cestu. Z lidí v mém okolí se mohu vždycky obrátit na Honzu Pletánka – učitele tajči a shiatsu v Pardubicích. Dokáže mi poradit a pomoci i se zdravotními problémy.

Jak Tě lidé najdou?

Naleznou mě na webu nasclovek.cz pod mým jménem. Spolu s partnerem budujeme BRAHMAcentrum meditace a terapie v Pardubicích. Intenzívně se také věnuji projektu Štastná firma, poradenství, kurzům a přednáškám.

Co je projekt šťastná firma?

Hlásí se mi menší, třeba i rodinnéfirmy, kterým opravdu záleží na stavu člověka zaměstnaného v jejich firmě. Poskytujeme cestu osobního růstu, což u většiny lidí znamená naučit se postupně sám se sebou pracovat. Doslova zlepšovat svoje neuronové okruhy/okruhy sebevnímání/ a pracovat se svou myslí tak, abyste byli v přítomnosti. Prožívali ji a uměli využít její příležitosti. Také se významně mění vaše emoční citlivost od labilního, vystresovaného jedince na stabilní sebe si vědomou osobnost. Je to návrat k přirozenosti člověka a k umění vyrovnávat se se složitými životními výzvami cestou středu. Pokud je potřeba, pomáháme lidem testovat, které potraviny jsou pro ně léky a kterým se raději vyhnout, nebo doporučíme tělesné či mentální techniky přesně pro individuální mysl a tělo. Také otázka vztahů v rodině je často otevřena ,aby bylo vytvořeno stabilní citové zázemí pro dobrou práci.

Máš nějakou radu či vzkaz pro čtenáře, které potkala nemoc či úraz?

Pro zdravé i nemocné, šťastné i nešťastné:“ Pozorujte pozornost a zjistíte, kdo jste vy…“ Pak se rozplyne rozlišování na zdravé a nemocné a přijde jasné chápání přítomného okamžiku s jeho prožíváním blaženosti v každém teď. Vše je zjednodušeno. „Jste“ a to stačí, abyste ovládli mysl a stali se svobodnou bytostí. „Když budete jen čekat na štěstí, nikdy nepřijde, když ho začnete vědomě tvořit, stane se realitou vašeho života.“