Raná péče komunikuje s dětmi pomocí pohledu

 

Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. zajišťuje v rámci poskytování služby raná péče podporu vývoje dětí se zdravotním postižením v Pardubickém kraji. Raná péče zajišťuje pomoc rodinám s dětmi od narození do 7 let s ohroženým vývojem, například v důsledku komplikovaného porodu či nedonošenosti. Služba je poskytována dále dětem s nerovnoměrným vývojem, s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením nebo s poruchami autistického spektra.

Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s. pro podporu vývoje dětí se závažným postižením využívá oční navigaci Tobii PCEye, což je zařízení, které umožňuje komunikaci pomocí pohybu očí (pohledem). Prodejcem zařízení je firma Spektra. Tobii PCEye je zařízení o velikosti školního pravítka, které se magnetem přichytí na rámeček monitoru. Váží pouhých 93 g a jeho rozměry jsou 28,5 cm × 1,5 cm × 0,8 cm, je tedy snadno přenositelné, proto je s ním možno pracovat v pohodlí domova, ve školách či na dovolené…

Pomůcka tak může být nástrojem nepřetržité komunikace mezi rodiči a učiteli na jedné straně a dítětem s postižením na straně druhé.

Dětem, které mají závažné tělesné, mentální nebo kombinované postižení, může toto zařízení sloužit jako komunikační prostředek.

Dětem, které nemohou ovládat počítač běžnou myší, mohou díky tomuto zařízení využívat všechny funkce osobního počítače s OS Windows. Mohou pracovat v prostředí internetového prohlížeče, komunikovat přes e-mailovou poštu či se věnovat obsahu sociálních sítí. Zařízení je velmi přesné a umožňuje práci s jednoduchými programy pro nejmenší děti i práci se složitějšími programy pro pokročilejší.