Proč nebýt šťastný?

 

To je přeci jednoduché, pomyslí si řada z vás…

„Jak mohu být šťastný, když nemám peníze, venku zase prší, bolí mě hlava a děti neposlouchají.“ Nebo přicházejí jiné myšlenky „Jak bych se mohl radovat, když někdo v mém okolí prožívá právě nějakou tragédii? Copak jsem nějaký bezcitný netvor? Zdá se, že každý má ke smutku své důvody.

Není se čemu divit, vždyť podobný vzor myšlení nám byl vštěpován po celá léta. Myšlenková šablona tvrdí, že důvody pro radost mohou přicházet pouze z vnějšího světa. Pokud chcete být šťastní, musíte být úspěšní, bohatí, krásní a podobně.

 Pochopení jednoduché pravdy, že důvod k radosti existuje výhradně uvnitř člověka, otevírá zcela novou úroveň vnímání života. Úroveň, kde si člověk může v každé situaci najít důvod k radosti. A kde sám si rozhodne radovat se nebo truchlit.

Pochopení toho je pro člověka největší výzva! Je velmi těžké změnit svůj vzorec myšlení a obvyklé vnímání života. Ale pokud se to podaří, pak je všechno ostatní jen technická záležitost.

K potvrzení výše uvedeného vzpomeňme příklad jedné malé holčičky, která byla ve velmi obtížné situaci, přesto se naučila radovat se z každého okamžiku. Absolutně ve všem, protože jinak se jí život zdál neúnosným břemenem. Natolik pochopila a procítila důležitost tohoto životního postoje v přicházejících událostech, že tento přístup ve svém životě aplikovala s mimořádnou houževnatostí. Zároveň tomu dokázala naučit své okolí – dospělé s již zcela zformovaným pohledem na svět. Ukazovala svým příkladem, jak hledat a najít radost ve všem.

Je to sice jen příklad z knihy Pollyanna (2003) a natočeného filmu o ní, ale já osobně znám mnoho takových příkladů ze života skutečných lidí, inspirovaných tímto nádherným příběhem k proměně ustáleného stereotypu chování, a následně i celého života.

Neztrácejte čas pochybnostmi a raději zkuste i vy změnit svůj život! Zvyknout si nacházet radost ve všech životních okamžicích není tak těžké. Zvlášť pokud jste pevně odhodláni.

Pokud jste se rozhodli, že radost ve vašem životě má zaujmout místo smutku a depresi, pak to bude dle odborníků trvat pouhých 21 dní. Za tuto dobu, podle názorů psychologů, se totiž formuje zvyk. V našem případě jde jenom o zvyk – nacházet kolem sebe důvod k radosti. Neočekávejte, že to bude fungovat hned. Ale když jasně vidíte cíl, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Tento výsledek může radikálně změnit celý váš život! Naučit se vidět dobré ve všem, znamená věnovat svoji pozornost výhradně pozitivním okamžikům života. A co je to vlastně pozornost? Je to ta tajná síla, o které se vypráví v pohádkách a legendách ve spojení s hlubokou podstatou člověka. To je skrytá a mocná síla, která do značné míry utváří život člověka a znalosti, které jsou před lidmi ukryté pod rouškou jejich bezvýznamnosti a sekundárnosti.

Nevěříte, že je všechno tak jednoduché? Pak si vzpomeňme na to, jak často lidé z vašeho okolí dostanou přesně to, čeho se bojí, v podstatě to, čemu věnují nejvíce svojí pozornosti.

Určitě se ve vašem okolí najde nejeden obdobný příklad. Člověk nikomu nevěří, má strach, že bude podvedený a ke všemu a všem se chová podezíravě. Výsledek se dostaví záhy – člověka podvedou nebo zradí. Samozřejmě, že v této situaci zareaguje: „Já to věděl, že se to stane!“ Ale takový pohled na věc je ve své podstatě klamný. Tato situace jen potvrzuje, že pozornost člověka má obrovskou sílu. A pokud je tato síla námi nekontrolovaná, začíná hospodařit s naším životem, jak se jí zachce.

A člověk se začne cítit smutný! A proč? Protože si sám zvolil tuto cestu. Každý máme volbu a jsme strůjci svého osudu. Jen my samotní můžeme ovládat své myšlenky a emoce, které budují náš zítřek.

Je na nás, zda promarníme krásné okamžiky, které nám daroval život, zda zapomeneme na vděčnost za drobné radosti všedního dne, místo toho abychom vše co nám přichází do cesty, zúročili jako příležitost ke svému růstu a obrátili to v něco krásného, plnohodnotného, tvůrčího, co přinese radost nejen nám, ale i lidem kolem.

Pokud pochybujete o výše uvedeném, zkuste si pro začátek pomocí jednoduchých nápadů svůj život udělat o trochu veselejším! Budete překvapeni, jak vám zdánlivé maličkosti, které nic nestojí, mohou změnit život k lepšímu!

Jednoduché nápady pro radost :

Můžete-li se usmát teď  -  usmějte se. Nikdo neví, co se stane za minutu …

Chcete-li někoho obejmout – obejměte. Není nic hezčího, než sdílet blízkost s milým člověkem…

Rozhodli jste změnit život k lepšímu – začněte. Protože dnes je ten nejlepší den…

Není v módě být sám sebou – buďte. A nastavte nový trend…

Nedokážete obnažit svoji duši – oblékněte ji do upřímnosti.

Přeje se stát profesionálem za každou cenu – zamyslete se. Noemova archa byla postavena amatéry. Odborníci postavili „Titanic“ …

Vidíte, že lidé jsou ještě horší, než jste si mysleli – podívejte se pozorně. Vězte, že se právě díváte do zrcadla…

Chcete-li změnit tento nedokonalý svět – začněte jednoduše u sebe. A můžete začít právě teď …

Když je kolem vás tma – staňte se světýlkem. A začnete vidět spoustu dalších …

Publikováno se souhlasem  www.polahoda.cz – pozitivní noviny do každé rodiny