Názor čtenářů – pracovní podmínky u větších zaměstnavatelů

 

Chtěli bychom poukázat na to, proč zaměstnanci často opouští pracovní místa a nebo, že jsou často na úřadech práce. Důvodem je, že velké společnosti (nad 50 zaměstnanců) často zneužívají (vydírají) zaměstnance dané společnosti a mají nedostačující podmínky (např. teplota na pracovišti, velká prašnost, atd… ). Tím chceme říct, proč se mladí nehrnou do takovýchto zaměstnání a nemají zájem o studium těchto řemeslných oborů. Pokud se v tomto směru v brzké době nic se nezmění, tak z toho vyplyne, že stát nebude mít na důchody, školy, které se zaměřují na řemeslné obory, nebudou mít dostatečný počet žáků, bude čím dál vyšší nezaměstnanost a zároveň čím dál méně prosperujících společností.

Můj názor: jsem dlouhodobý zaměstnanec dané společnosti a zažila jsem (a to né poprvé) nátlak ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel odmítal mnou předložená fakta (důkazy) a šikanoval mně. Také z toho důvodu jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě a budu si hledat nové zaměstnání a mám sama obavy ze situace u jiných společností. S tímto by se mělo už něco dělat, lidé nepracují, protože mají velice špatné pracovní podmínky od zaměstnavatelů a dochází to až k šikaně a vydírání. Proto se lidé bojí pracovat  v daných velkých společnostech (nad 50 zaměstnanců) a ani jim nepomůže zákoník práce, protože dochází k vydírání. Sama jsem se s tímhle shledala. Dále, měli by zohledňovat dané společnosti ohledně daného prostředí (např. slévárny, hutní společnosti a společnosti s nepřetržitými provozy…atd.), tady už začnou mít zaměstnanci zdravotní problémy, protože je to vyčerpávající. Můj názor je, že by měli zavést  dostatečné renty, příplatky a odchody dřív do důchodů (pro dané společnosti: slévárny, firmy s nepřetržitým provozem, hutní společnosti…atd.). Toto daní zaměstnanci rozhodně nevydrží do 70let, sotva vydrží do 50let. Chci, aby se to zavčasu změnilo z důvodů nově narozených dětí, aby stát měl na důchody, tím se i podpoří školy, které vyučují dané řemesla, bude méně lidí na úřadě práce a zlepší celková sociální situace v našem státě.

Můj názor: pokud se nic z toho nezmění, tak to nedopadne dobře. Lidé nebudou pracovat v takovýchto daných podmínkách ve velkých společnostech (nad 50 zaměstnanců). Můj názor je, že lidé nemají motivaci, protože velké společnosti doslova vydírají a utlačují dané zaměstnance.

Můj názor je: velké společnosti (nad 50 lidí) se vymlouvají na to, že nabízí volná pracovní místa a že lidé nechtějí pracovat, ale tak to není. Důvodem je, že za těchto pracovních podmínek (psychický nátlak, zdravotní potíže) lidé odmítají pracovat, potom jim nic nezbývá, než být evidováni na úřadu práce, a když tyto společnosti vytváří takové špatné pracovní podmínky, tak se vůbec nedivím, ať si to jde každý vyzkoušet, když nevěří. Dále je to také tím, že není moc dobře sestavený zákoník práce (např. podáš stížnost na zaměstnavatele ohledně šikany na pracovišti a soudy řeší takové věci nepřiměřeně dlouho (táhne se to 5 až 10 let). Můj názor je, že zákoník by měl být lépe sestavený.

Ve specifických oborech jako účetní, lékaři, strojní technologové … , musí absolventi mít potřebné odborné znalosti ze svého oboru, aby jej mohli správně vykonávat plus několikaletá praxe v oboru. S těmito znalostmi a dovednostmi je nástupní plat 25000 Kč normální požadavek.

Dále bychom chtěli vyjádřit názor  ohledně dlouhodobě  nezaměstnaných osob v České republice.

Před několika lety jsme napsali na ministerstvo práce a sociálních věcí názor a optání ohledně dlouhodobě nezaměstnaných osob v České republice, kteří zneužívají sociální dávky a pod… , jestli s tímto něco konečně udělají. Ministerstvo práce a sociálních věcí se nám vyjádřilo neutrálně.

Proto chceme poukázat na tuto věc ohledně dlouhodobě nezaměstnaných a dle našeho názoru by se s tímto mělo určitě něco dělat ( zaměstnané lidi už nebaví pracovat na takovéto lidi, proč dlouhodobě nezaměstnaný dostávají stále tyto sociální dávky, když se vůbec nesnaží svoji situaci řešit?)

Margita Korčáková

Jaroslav Seidl