Handicapovaným turistům se ve Svitavách otevřela další stezka

 

Nová bezbariérová turistická trasa pro handicapované byla slavnostně otevřena minulou  sobotu v lese Brand ve Svitavách. Od roku 2009 to je v pořadí již devátá stezka zbudovaná v rámci projektu Klubu českých turistů „Turistika pro všechny“.

Slavnostního otevření se zúčastnil starosta města Svitavy Mgr. David Šimek a místopředseda Klubu českých turistů Zdeněk Cabalka, zástupci Lesů ČR, organizace pracující s handicapovanými spoluobčany a další hosté a partneři projektu „Turistika pro všechny“.

Bezbariérová turistická trasa je dlouhá 12 kilometrů s převýšením padesát metrů a je označena jako středně těžká (červená). Má tři okruhy, takže se dá zkrátit na 2,6 nebo na 7 kilometrů podle zájmu a možností vozíčkářů. Sloužit má vozíčkářům v doprovodu asistenta nebo pro elektrické vozíky.

„Trasa stezky je vybavena lavičkami a informačními panely s mapou, které návštěvníky seznámí s turistickými zajímavostmi a krásami místní krajiny,“ sdělil Vratislav Chvátal, předseda spolku Klubu českých turistů.

V posledních letech se postoj společnosti k lidem s handicapem výrazně mění a zpřístupňování turistických oblastí pro osoby s postižením patří mezi důležité kroky.

„Věřím, že takových projektů bude v České republice přibývat a že se tak handicapovaným dostane možnosti provozovat turistiku a žít svůj život naplno,“ řekl Petr Kopáček ze společnosti Hamé, která budování bezbariérových turistických tras pro handicapované dlouhodobě finančně podporuje.

Právě rozvoj přístupného cestovního ruchu představuje jednu z možností, jak lze lidem s různými druhy handicapů usnadnit cestování a tím přispět ke zlepšení kvality jejich života.

Klub českých turistů byl založen v roce 1888 a v rámci organizace integruje mezi své členy občany všech věkových i sociálních skupin. V roce 2008 zahájil realizaci projektu TURISTIKA PRO VŠECHNY (tedy i pro zdravotně handicapované) s cílem vybudovat postupně ve všech krajích ČR bezbariérové značené turistické trasy pro vozíčkáře.

Díky projektu „Turistika pro všechny“ vzniklo již 8 značených tras pro vozíčkáře:

2009 Mariánské údolí v Brně

2010 Krajem Emy Destinnové, Lutová – Chlum u Třeboně

2011 Kolem Boleveckých rybníků v Plzni a Městskými lesy v Hradci Králové

 

2012 první pražská trasa od radnice MČ Prahy 13 kolem Centrálního parku a Vizovická černá ve Vizovicích

2013 trasa v rehabilitačním areálu Kladruby u Vlašimi a v Hrabyni poblíž Ústavu sociální péče

Bezbariérové trasy jsou značeny speciálními směrovkami s logem vozíčkáře a jsou barevně odstupňovány podle obtížnosti jako lyžařské sjezdovky, tzn. nejsnazší jsou modré, obtížnější červené a nejobtížnější černé.

Finančními zdroji pro realizaci bezbariérových tras jsou:

a)     každoroční sbírka v rámci turistických pochodů nazvaných  „Novoroční čtyřlístek“

b)    dotace od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR

c)     příspěvky sponzorů/ partnerů (Hamé, OZP)

 

Handicapovaným turistům se ve Svitavách otevřela další stezka 01 (foto Hana Slabáková)Kontakty:

Andrea Červenková

PR manager

Médea Public relations
Mobil: + 420 601 553 248
E-mail: acer@medea.cz
Petr Kopáček

PR manager Hamé s.r.o.

Tel: + 420 572 534 628
Mobil: + 420 601 569 863
E-mail: kopacek@hame.cz

 

 

 

 

 Handicapovaným turistům se ve Svitavách otevřela další stezka 02 (foto Hana Slabáková)

Handicapovaným turistům se ve Svitavách otevřela další stezka – foto Hana Slabáková