Cesta s Lotry na Úpě. Hendikepované děti si užívaly vodáctví

 

Údolí Úpy v Ratibořicích ožilo v sobotu 20. 7. 2013 jedinečnou akcí. Hendikepované děti z Občanského sdružení Cesta pokořily řeku Úpu. Ve vodácké výbavě, na raftu vyrazily se svými kamarády z vodáckého oddílu Lotři na dlouho očekávanou plavbu.

„Nečekal jsem, že na klidné procházce Babiččiným údolím zažiju něco tak neobvyklého. Radost a odvaha hendikepovaných dětí mě úplně dostala. Jsem zdravý a nikdy jsem na raftu neseděl a tak mě dost zarazilo, že i děvče z invalidního vozíku se s úsměvem chystá sjet Úpu“, říká překvapeně jeden z přihlížejících.
Cesta s Lotry na Úpě - Ve vodácké výbavě
Zatímco hronovští vodáci nafukovali rafty, měli i klienti z Občanského sdružení Cesta plné ruce práce. S nadšením si oblékali přilby a záchranné vesty. Rozdávání pádel se ujali dva ostřílení vodáci – starosta města Náchoda Jan Birke a místostarosta Hronova Josef Thér. Pak už nic nebránilo vyplutí od Viktorčina splavu.

„Bylo úžasné vidět, jak si děti z Cesty plavbu užívaly. Myslím, že mezi Lotry velmi rychle zapadly. Pádlování jim nedělalo žádné potíže, trocha vody v raftu je rozhodně nerozházela a vodácké ´Ahoj!´ se rozléhalo celým údolím“, komentuje právě uskutečněnou plavbu přímo z vody Tomáš Buriánek, vedoucí hronovských Lotrů.

„Pozorovala jsem tu spoustu lidí, kteří stáli na břehu a bylo mi jasné, že sem nepřišli jen kvůli nám. Potěšilo mě však, že nikdo z přihlížejících nepokračoval v cestě dál. Všichni čekali, až se rafty odrazí od břehu. Možná proto, aby nám mohli zamávat a projevit tak svůj obdiv a solidaritu.“ dodává k vydařené akci Denisa Voborníková z Občanského sdružení Cesta.

Cesta s Lotry na Úpě je třetí společnou akcí projektu Lotři na dobré Cestě, na kterém spolupracuje dětský turistický a vodácký oddíl Lotři z Hronova společně s Občanským sdružením Cesta Náchod, které pečuje o osoby s hendikepem. Více informací o projektu a dalších konaných akcích na www.spolecnysvet.com

Autor: Zdeňka Císařová
Fotografie: Tomáš Buriánek, Zdeňka Císařová, Miloš Novotný

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Cesta s Lotry na Úpě  - Při rozdávání pádel Cesta s Lotry na Úpě - Vyrážíme od Viktorčina splavu Cesta s Lotry na Úpě - Na klidném úseku při vodáckém Ahoj!