Burza filantropie v Poličce vynesla téměř 250 tisíc korun

 

Areál firmy Medesa v Poličce se stal ve středu 9. října dějištěm prvního kola podzimní Burzy filantropie pro okres Svitavy. Devět donátorů z řad veřejné správy a firem bylo připraveno finančně či jinak podpořit prospěšné projekty šesti neziskových organizací. Vybraná částka se vyšplhala bezmála na 250 tisíc korun.

BF_Policka_1Předposlední Burza filantropie tohoto roku měla v Poličce svou premiéru. „Burza filantropie v Pardubickém kraji již zajistila podporu prospěšným projektům neziskových organizací přesahující částku 10 milion korun. Stalo se tak v rámci osmého ročníku burzy v Poličce, kde donátoři podpořili projekty neziskových organizací částkou 246 tisíc korun,“ sdělil radní Pardubického kraje Pavel Šotola zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a dodal: „Velké DÍKY patří všem donátorům, kteří tento projekt podpořili v minulosti a podporují v současnosti. Velmi si toho vážím.“

První podpora donátorů směřovala do Nadace Josefa Plívy na projekt „Pergola, zákoutí pro malé i velké“. V přilehlé zahradě sídla organizace vznikne místo 30 let starého skleníku nová pergola. Využívat ji budou nejen klienti z organizace Děti patří domů, ale i z řad návštěvníků nadace. Projekt „Pravidelná muzikoterapie pro uživatele denního stacionáře Litomyšl“ organizace Ruka pro život získal od donátorů nejvyšší finanční podporu. Cílem projektu je zprostředkování relaxace, hudebního zážitku a neverbální komunikace klientům denního stacionáře.
BF_PoličkaDěti z rodin v obtížné životní situaci jezdí na statek ve Vendolí rozvíjet své sociální dovednosti. Protože se tam nedostanou hromadnou dopravou a auto rodiny často ani nevlastní, „Svozem do Vendolí“ je dopravují pracovníci organizace Bonanza Vendolí sami. Současné vozidlo ale pomalu dosluhuje. Díky získané finanční částce se bude moci zakoupit zánovní dodávka. Prezentace svitavské charity plná emocí představila projekt „Ateliér plný života – podpořte nás v tvoření“. Díky štědrosti donátorů si budou moci v centru denních služeb Světlanka, kde podporují osoby se zdravotním postižením a seniory, nakoupit vybavení do výtvarného a šicího ateliéru, nebo materiál do korálkové dílny a dřevodílny.Podpořen byl také projekt organizace DOMOV Bystré s názvem „Pomoc je možná, jen se k ní dostat“. Zakoupením staršího automobilu tak zajistí dostatečný počet vozů pro výkon pečovatelské služby, bez jejíž pomoci by senioři a osoby se zdravotním postižením nemohli jinak zůstat v domácím prostředí, kde prožili celý život. Poslední prezentující organizací bylo Středisko rané péče. Projekt „Zážitkový pobyt pro rodiny s dětmi s handicapem“ má za cíl těmto rodinám z Pardubického kraje na čtyřdenním pobytu v nádherném prostředí Hostýnských Vrchů nabídnout netradiční aktivity – jízdy na speciálních buginách, se psím spřežením, kolečkových plachetnicích, ale i plavání. Rodiny tak budou moci plnohodnotně využít volný čas a odreagují se od každodenních starostí.

O koncept Burzy filantropie projevili zájem zástupci z městské části Praha 10. „Díky článku v časopise jsme objevili půvab Burzy filantropie – propojení neziskového a soukromého sektoru, které zastřešuje kraj nebo radnice. Proto se o burzu více zajímáme a hodláme ji přenést do místních podmínek Prahy 10,“ vyjádřila se o burze Simona Šimková, asistentka členů RMČ, která byla hostem na poličské burze.

Své putování po Pardubickém kraji zakončí dobročinný projekt ve středu 23. října již po osmé v Ústí nad Orlicí. Místem konání bude opět Hotel UNO. Letošní poslední burzy se zúčastní více donátorů. Tím se zvýšila možnost získat větší finanční obnos. „Proto jsme rozhodli, že k 6 postupujícím projektům, přidáme ještě další 4, které budou mít na prezentaci zkrácený čas,“ sdělila ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová.

Burzu filantropie pořádá od roku 2011 Koalice nevládek Pardubicka společně s Pardubickým krajem. Dosud bylo podpořeno více jak 300 prospěšných projektů v celkové výši 10 161 640 korun. Bližší informace o projektu naleznete na webových stránkách www.burzafilantropie.cz/pardubickykraj.

1 (121)_1