1. ROČNÍK CYKLISTICKÉ POUTI NAPŘÍČ ČESKOU A SLOVENSKOU REPUBLIKOU

 

OPEL HANDY CYKLO MARATON・31. 7. – 4. 8. 2013S AKTIVNÍ ÚČASTÍ OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

Nápad na uskutečnění „Handy cyklo maratonu“ v České republice vznikl v hlavě handbikera Heřmana Volfa, který od kamaráda cyklisty a cestovatele Michala Jona dostal nabídku na účast v nejextrémnějším cyklistickém závodu na světě „RAAM“, který představuje non-stop cyklistický přejezd Ameriky od východního k západnímu pobřeží v délce cca 4800 km za 9 dní.

Z finančních důvodů účast Héřa odmítl – ale rozhodl se obdobný závod připravit v Čechách. A protože všechny akce občanského sdružení Cesta za snem mají za cíl aktivní zapojení osob se zdravotním postižením, dostal tento český maraton název „handy“. V principu (na rozdíl od závodu RAAM) půjde o štafetu, kdy celý tým musí ujet stanovenou vzdálenost v určitém limitu

PRO ROK 2013 JSME PŘICHYSTALI JEDEN OPRAVDU EXTRÉMNÍ ZÁVOD. PŮJDE O NON-STOP CYKLOMARATON, JEHOŽ PRINCIP SPOČÍVÁ VE ZDOLÁNÍ CELKOVÉ VZDÁLENOSTI CCA 2000 KM DLOUHÉ TRASY NAPŘÍČ ČESKEM A SLOVENSKEM A ZPĚT V ČASOVÉM LIMITU 111 HODIN.

1. ČESKÝ HANDY CYKLO MARATON

O PROJEKTU

Po úspěšné realizaci čtyř velkých cest vozíčkáře Heřmana Volfa po Evropě na speciálním kole přichází realizační tým občanského sdružení CESTA ZA SNEM s dalším projektem, jehož cílem je integrace osob se zdravotním postižením mezi zdravé v rámci sportovních aktivit.
Princip plánované cyklistické pouti spočívá ve zdolání celkové vzdálenosti kolem 2000 km dlouhé mezi startem v Trojmezí u Aše, pak nejvzdálenějším bodem u slovenské východní hranice ve
Velkých Kapušanech a cílem v Praze v limitu 111 hodin.

Na trase bude připraveno 8 kontrol, kterými musí cyklisté projet, ale rozhodnutí kudy cesta povede bude jen na týmu. Závodu se zúčastní čtyř nebo osmičlenná družstva s tím, že v týmu bude alespoň jeden člen s handicapem. 1. ročník počítá s počtem maximálně 10 týmů. Každý z týmů si bude volit nejen svou vlastní trasu, ale důležitá bude také strategie.

Závodit totiž bude vždy jen jeden člen družstva. Rozhodující tedy bude také střídání a předávání štafety. Závodník může být vystřídán například po 20km jízdy, ale také po 100km. Vše záleží na obtížnosti trasy a rozložení sil. Jednou z podmínek pro každého člena týmu je nutnost ujet během závodu minimálně 100km. Štafetovým kolíkem bude satelitní vyhledávání, které každý z jezdců poveze na svém kole. Vyhledávání bude zaznamenávat trasu k pozdějšímu vyhodnocení a zároveň si bude moci aktuální pozici i ujetou trasu kdokoli prohlédnout na interaktivní mapě webových stránek závodu, a to v reálném čase.

1.ROČNÍK

se uskuteční na přelomu července a srpna 2013. Start je naplánován na 31. 7. v 8 hod ráno v Trojmezí u Aše, cíl bude v Praze – v podstatě po celý den.

 Stejně jako i další projekty organizované týmem občanského sdružení Cesta za snem má plánovaný projekt „Handy cyklo maraton“ ambice se stát projektem, který u nás dosud nemá obdoby a má ambice se každoročně opakovat.

Sportovní aktivity, jako prostředek integrace a spolupráce, jsou ideálním a v podstatě i přirozeným způsobem, jak bořit bariéry.

JEZDCE BUDETE MOCT SLEDOVAT

Díky spolupráci se společností Eurosat CS budete moct sledovat náš závod napříč Českou a Slovenskou republikou takříkajíc v přímém přenosu. Každý z týmů bude jako štafetový kolík vozit na svém kole speciální GPS tracker, který minutu po minutě zaznamenává polohu a v pravidelných intervalech je spolu s informacemi o rychlosti, stoupání nebo klesání odesílá na server auto-gps.eu.07-15

Na interaktivní mapě umístěné na hlavní stránce našeho webu tak budete mít možnost sledovat pohyb týmů po celou dobu závodu. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jak si týmy vedou, jakou volí trasu a nebo jaké se mezi cyklisty tvoří rozdíly ve zdolávání kilometrů. Kdo má mezi týmy svého favorita, může fandit, koho zajímá extrémní závodění, ten bude moci nezaujatě sledovat vývoj cyklo maratonu.

Unikátní bude také možnost sledovat závodění na displejích mobilních telefonu. Stačí si jen zdarma stáhnout aplikaci auto-gps.eu pro Apple nebo Android. Sledujte dále naše webové stránky. Každým dnem Vám dodáme další informace.

Naším záměrem, a také cílem projektu, je opět pomoci konkrétně určité skupině osob se zdravotním postižením. Ve spolupráci s Centrem Paraple a Rehabilitačním ústavem Kladruby bude vybráno 10 klientů buď krátce po úrazu nebo těch, kteří mají problém s integrací a motivací. A pro ně bude v září připraven motivační zážitkový víkend. Jejich společníky budou také účastníci maratonu, kteří se budou chtít zúčastnit.

Generálním partnerem „nultého“ ročníku maratonu se stala společnost OPEL Česká a Slovenská republika a jejich projekt OPEL HANDYCARS.
Pokud máte zájem závodu se zúčastnit – buď jako jednotlivec, nebo jste schopni postavit celý tým, neváhejte a ozvěte se nám na email volf@cestazasnem.cz .

Autor: Autor Tomáš Pchálek
Více info zde.