Úvodní stránka / Akce /
Světový den schizofrenie – je odvaha si říci o pomoc
on 26.5.2024 2.55
24. květen je Světovým dnem schizofrenie. Co dělat, když toto vážné duševní onemocnění vstoupí do života vám nebo někomu z blízkých? Kdy nejčastěji „vychází na povrch“? A víte, že i psychiatr může přijet k vám domů?
Schizofrenie postihuje přibližně jedno procento populace, což v České republice představuje zhruba 100 000 lidí. Světový den schizofrenie připomíná, že ve společnosti stále koluje silné přesvědčení, že schizofrenie rovná se jednosměrná vstupenka na psychiatrické oddělení a život za zdí nemocnice.
Opak je pravdou: i se schizofrenií je možné žít doma. Výrazně k tomu přispívají centra duševního zdraví. A čím dříve si člověk dokáže říci o pomoc, tím může být situace lepší.
Jednejte včas, může to výrazně zlepšit kvalitu života
První projevy přichází mezi 15 až 35 lety a postihuje stejně muže jako ženy. V počátcích se často projevují změny v myšlení, chování a emocích jako například:
- Bludy: Nepravdivá přesvědčení, která nejsou založena na realitě (např. pocit pronásledování, nadpřirozené schopnosti).
- Halucinace: Vnímání věcí, které nejsou skutečné, nejčastěji sluchové (např. slyšení hlasů).
- Snížená schopnost vyjadřovat emoce nebo neadekvátní emocionální reakce.
- Pocity smutku, beznaděje, úzkosti nebo nedostatek zájmu o dříve oblíbené činnosti.
- Vyhýbání se kontaktu s rodinou a přáteli, ztráta zájmu o sociální aktivity.
- Zhoršení schopnosti pracovat nebo studovat.
Příčiny vzniku nejsou přesně známy, současně nelze jednoznačně říci, které příznaky se objeví a v jaké intenzitě. „Je důležité nic nepodceňovat a v případě podezření na jakékoliv duševní onemocnění vyhledat odbornou pomoc. Říci si o ni je odvaha, nikoliv ostuda. Čím dříve lidé začnou své onemocnění řešit, tím lepší může jejich život být,“ řekl Petr Pavlíček, ředitel organizace Péče o duševní zdraví.
Rychlá a individuální podpora = centrum duševního zdraví
Organizace Péče o duševní zdraví nabízí osobám s vážným duševním onemocněním i jejich rodinám podporu skrze terénní zdravotně sociální službu – centrum duševního zdraví.
„Velkou výhodou centra duševního zdraví je, že zkracuje dobu na setkání s psychiatrem, a to z týdnů na dny. Současně dokáže rychle reagovat na potřeby klienta a včas nabídnout adekvátní podporu,“ uvedl Petr Pavlíček.
Multidisciplinární tým centra duševního zdraví tvoří zdravotníci a sociální pracovníci. Konkrétně: psychiatr, klinický psycholog, psychiatrické zdravotní sestry, sociální pracovníci a peer konzultant.
„Všichni členové týmu jezdí za klienty domů a tým přizpůsobuje návštěvy jejich potřebám. Tým podporuje klienty, aby porozuměli svému onemocnění. Současně může pomoci například s nácvikem péče o vlastní osobu i domácnost, jednání na úřadech apod. Společným cílem týmu a klientů je, aby žili doma, nikoliv za zdí nemocnice a byli přijímanou součástí komunity,“ doplnil Pavlíček.
Jak konkrétně podpora funguje? Podívejte se na video: https://www.youtube.com/watch?v=WpN0kPE942Y
Efektivní pomoc napříč Pardubickým i Královéhradeckým krajem
Organizace Péče o duševní zdraví podporuje osoby s duševním onemocněním už 29 let. Má 4 centra duševního zdraví: v Pardubicích, Hradci Králové, Náchodě a Chrudimi. Má také 3 střediska (Rychnov nad Kněžnou, Jičín a Ústí nad Orlicí) ve kterých poskytuje osobám s vážným duševním onemocněním sociální služby. Středisko v Ústí nad Orlicí transformuje už v letos v září na centrum duševního zdraví.
V loňském roce organizace podpořila 1309 klientů, z toho 579 se potýkalo se schizofrenií či příbuznými poruchami. Sociální pracovníci a zdravotníci z Péče o duševní zdraví najezdili za klienty 358 309 km.
Více informací o neziskové organizaci Péče o duševní zdraví na www.pdz.cz /www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi
Partneři Duhových novin
KŘIŽOVATKA handicap centrum o.p.s. "Pomáháme vyjet správným směrem." Denní centrum, jehož náplní je sociálně - rehabilitační a aktivizační podpora lidí s handicapem.
město Pardubice
Činnost tohoto webu finančně podpořilo město Pardubice.
Královéhradecký kraj
Činnost tohoto webu finančně podpořil Královéhradecký kraj.
Pardubický kraj
Činnost tohoto webu finančně podpořil Pardubický kraj.
Ministerstvo kultury České republiky
Projekt Duhové křídlo se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.
Beck-online
Právní informační systém, který svým uživatelům zpřístupňuje nejen denně aktualizované právní předpisy, ale také veškerou oficiální judikaturu nejvyšších soudů ČR a velké množství judikatury a periodické i neperiodické literatury nakladatelství
C. H. Beck, která je s legislativou důsledně provázána.
Spolupracujeme
Tichý svět každý den na internetu publikuje aktuální Tiché zprávy ve znakovém jazyce, zejména ze světa a o světě neslyšících. Zprávy připravuje neslyšící redaktorský tým, a to v českém i ve znakovém jazyce.
Tvář Duhových novin – Martin Zach
Tváří Duhových novin je východočeský rodák Martin Zach. Martin Zach pomáhá lidem se zdravotním postižením již řadu let a rozhodl se touto formou pomoci také našim Duhovým novinám. Přečtěte si více...
Rozhovor s Martinem Zachem




