V pardubickém Paláci slavili trpaslíčci ze SVÍTÁNÍ

 

I děti s různými hendikepy mohou hrát fotbal, hokej, tančit, zpívat a především vytvořit zábavné i dojemné divadlo. Přesvědčili se o tom na vlastní oči všichni návštěvníci Vánoční besídky Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, která se uskutečnila ve středu 29. listopadu v Kongresovém sále pardubického Paláce.

Akce měla podtitul Svítá nám již 25 let a byla jedním z vrcholů oslav čtvrtstoletí školy, jež vzdělává a pečuje o děti a mladé lidi s hendikepem.

image(1)„Při každé besídce neseme kůži na trh. Naši zaměstnanci tráví nekonečné chvíle s její přípravou, nácvikem, tvorbou kostýmů, prostě vším, co k tomu patří. Vždycky mě její výsledek dostane, protože je skvostný. Slzy dojetí pak utírají nejen rodiče, ale i my ostatní,“ řekla ředitelka školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská, která je současně 1. místopředsedkyní Senátu Parlamentu České republiky.

Zlatým hřebem letošní besídky byla původní autorská pohádka o trpaslíčkovi Toníkovi, který byl sice jiný než ostatní, ale velmi šikovný a s pomocí pár kamarádů našel své místo v životě. Autorkou scénáře byla dramaturgyně Mladého divadelního studia Laik při Východočeském divadle Kristýna Plešková.

„Byla to pro mě velká výzva, protože jsem s hendikepovanými dětmi nikdy předtím nepracovala. Za dva měsíce intenzivních zkoušek jsem však poznala, že děti ve SVÍTÁNÍ společně s týmem lidí, kteří o ně pečují, dokážou takřka zázraky,“ nechala se slyšet Kristýna Plešková. „Všichni mají můj upřímný obdiv za to, jak to všechno zvládli,“ uvedla dojatá autorka.

Jednu z hlavních rolí, postavu Babičky, ztvárnila herečka Lída Vlášková, která školu SVÍTÁNÍ dlouhodobě podporuje. „Děti připravily úžasné představení, do něhož jsem já jenom skromně přispěla. Bylo mi moc fajn,“ konstatovala Lída Vlášková.

image„Hluboce smekám před dětmi a před všemi, kteří jim jejich život ulehčují a naplňují. Škola SVÍTÁNÍ pro mě představuje ostrůvek naděje a lidství v dnešní společnosti,“ prohlásil po Besídce člen představenstva Administrativního centra Vinice Libor Tichý.

„Byl to krásný zážitek,“ přidal se Josef Bartoš, starosta obce Vlčí Habřina, která je pravidelným podporovatelem školy SVÍTÁNÍ.

„Královsky jsem se bavil. Bylo úžasné, s jakou vervou děti hrály. Kéž bychom se z toho poučili i my ostatní, abychom z toho, co děláme, měli radost a žili naplno. Uchvátilo mě, že nikdo z dětí se nestyděl vystupovat a že jsme dokázali zaplnit celý sál. Jsem rád, že nám není lhostejné, co tyto děti dělají. A je úplně jedno, jak kdo vypadá, důležité je, co cítí a jak to vnímají ostatní,“ vyjádřil se děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice Karel Rýdl.

V přízemí Paláce Pardubice se pak dopoledne před besídkou konal i Vánoční jarmark doplněný o tvořivou dílnu s výrobou perníčků. „Zájemci si zde měli možnost zakoupit originální vánoční výrobky a dekorace z naší dílny,“ dodala zástupkyně ředitelky školy SVÍTÁNÍ Markéta Hujerová.