Rady na cestu za štěstím

 

Dnes jsme v redakci projednávali zajímavé téma. Přemýšleli jsme o tom, jaký vliv má naše nálada, náš životní postoj na celkovou kvalitu našeho života. Vždyť právě náš postoj, to jak člověk určité životní situace vnímá, jak na ně reaguje, vyvolává v konečném výsledku u nás určitou náladu. Přitom vždy máme na výběr, jak budeme reagovat! Což znamená, že jsme strůjci svého štěstí bez ohledu na okolí, na to co se nám děje. Nejšťastnější lidé nemají většinou to nejlepší ze všeho. Oni si udělají to nejlepší z toho, co mají. Ptáte se jak? Zde vám přinášíme pár užitečných rad, které nám a našim čtenářům na cestě za štěstím pomáhají. Přejeme krásnou a dobrodružnou cestu a úspěšné dosažení cílové destinace!

Šťastnými jsou lidé nejenom proto, že se na ně neustále usmívá Fortuna, ale proto, že vytvořili návyky, které jim umožňují zůstávat „nad věcí“ a snadno se vyrovnávat s obtížemi a nezdary.

Rady na cestu za štěstím:

● nezajímejte se o to, co si o vás myslí ostatní

Tímto názorem se proslavila už Coco Chanel když prohlásila: „Nezajímá mě, co si o mně myslíš, protože já o tobě vůbec nepřemýšlím.“ Máme ve zvyku být až příliš závislí na názorech jiných lidí. Ale kolem nás je velké množství lidí a každý má svůj vlastní názor. Není v našich silách se zavděčit všem. Dělejme to, co považujeme za správné. Možná, že se stanou chyby, ale jsou to naše chyby, naše zkušenosti a pro nás jsou k nezaplacení. Každý má rád sebevědomé, nezávislé lidi, kteří mají pevný životní postoj. Nečekejme na pochvaly, ani na kritiku od ostatních. Žijme svůj život naplno a šťastně.

● na životní situace se dívejme s nadhledem

Nejsou jednoznačná vítězství, ani jednoznačné porážky. Proto je dobré zůstávat neutrální. Není to snadné, ale stojí za to se tomu naučit.

Jak říká čínská moudrost: „Správně jedná ten, kdo se dívá na svůj život s nadhledem, stejně jako pták, který sedí na vrcholu hory a sleduje boj mezi dvěma tygry.“

Nějaká část z nás by měla zůstávat tím ptákem, který nezaujatě pozoruje život ze strany. To nám pomůže vidět věci v souvislostech, dělat správná rozhodnutí, a neztrácet sílu tam, kde bojovat nemá smysl.

nebuďme obětí

Promarněné příležitosti, neopětované lásky, zklamání v přátelství… Kolik času a energie takto spotřebujeme k litování sebe sama?!

„Sebelítost by neměla trvat déle než pět minut,“ říká americký psycholog Olaf Miner. „Když se věnujeme sebemrskačství, ztrácíme nejen čas, ale také obrovské množství životní energie. Je to minulost, kterou již nelze změnit. Nejlepším krokem je zanalyzovat příčiny neúspěchu, snažit se to pochopit a poučit se z dané situace.“

● buďme vděční i za obyčejné věci

A není to běžná vděčnost, ale ta, co vychází ze srdce. Vděčnost je schopna proměnit náš život ve skutečný zázrak. Podstata je následující: když upřímně děkujeme, koncentrujeme svoji pozornost na to, co máme a ne na to, co nám chybí. A jak už víme, podobné přitahuje podobné.

Každý večer před spaním si zkuste vzpomenout alespoň na pět důvodů, proč říci životu „děkuji“. Možná budete mile překvapeni, kolik hezkého ve svém životě najdete.

● naučme se smát sami sobě

Pokud člověk se může zasmát sobě, je nezranitelný. Schopnost zasmát se sobě, je charakteristická pouze lidem silného ducha a mysli, kteří jsou nad všemi předsudky. Tato vlastnost je přímo spojena s radostí a optimismem.

● neustále se učme

Knihy, cestování, nové koníčky, cizí jazyky, touha poznat svět a nikdy se nepřestávat udivovat nad neobyčejnou rozmanitostí, důmyslností a krásou kolem nás. Na učení se nového není nikdy pozdě, ať je vám 8 či 80 let! To je další skvělý krok šťastných lidí, který  jim pomáhá se realizovat v každém období jejich života .

● nesrovnávejme sebe s ostatními

Jsme zvyklí srovnávat se s ostatními a vztahovat svůj výkon k úspěchům okolí. Zdravá konkurence není špatná, ale často se promění v pocit nespokojenosti se sebou samým a závist. Je třeba si uvědomit, že jsme každý jedinečný a neopakovatelný. Na světě je pouze jedna osoba, s níž se můžeme srovnávat a to jsme my sami… ale v minulosti. A pokud dnes žijeme lepší a kvalitnější život než včera, jsme vítězové.

Publikováno se souhlasem  www.polahoda.cz – pozitivní noviny do každé rodiny