Malovaná hudba

 

Pokud navštívíte tréninkovou kavárnu U Tiskaře Brixe, mohli byste mít pocit, že atmosféra celé kavárny je jako malovaná. Alespoň toho chtěla docílit výtvarná skupina Sociálně terapeutické dílny organizace Péče o duševní zdraví, která zde instalovala svou výstavu Malovaná hudba.

Při poslechu hudby skupina vytvořila řadu obrazů prožitkovým malováním neboli malováním dojmů, pocitů a myšlenek, které hudba přináší. „V našem světě nás hudba velmi ovlivňuje, má moc oživit naše vzpomínky, zlepšit náladu, někomu pomáhá relaxovat. To nás inspirovalo k tomu věnovat se hudbě v našem výtvarném tvoření,“ říká organizátorka výstavy Lucie Antes.

Výstava představuje hudbu převedenou do barev. Je výsledkem emocí, které hudba při tvorbě přináší. Poslouchané hudební žánry při tvorbě obrazů byly různorodé, od klasické hudby Beethovena či Vivaldiho, přes popové písně Enrique Iglesiase a Michaela Jacksona, až po africkou a relaxační hudbu. Na vernisáži, která se konala 2. 3. 2018, měli návštěvníci možnost se do některých skladeb i zaposlouchat. Vystavené obrazy jsou malované různými technikami. Několik z nich vzniklo vyškrabávanou technikou voskových barev a tuše. Tyto obrazy vznikaly až měsíc. Paní Bára, která v kavárně vystavila obraz Noční město, tuto techniku na vernisáži popsala: „Dvě setkání jsme věnovali malbě našich pocitů a nálad pomocí různých barevných odstínů voskových barev. Následně jsme voskové barvy překryli tuší a nechali týden schnout. Nakonec jsme další dvě setkání vyškrabávali konkrétní motivy opět podle našich pocitů. Já zvolila motiv nočního města.“

Do výtvarné skupiny je nyní zapojeno 8 členů, kteří se schází každý týden v pátek za účelem společně malovat, tvořit a sdílet tak své emoce a aktuální životní události. Oblíbeným tématem malby, při níž se skupina ráda inspiruje obrazy slavných umělců, je krajina ztvárněná pomocí temper či akrylových barev.

Výstava bude v kavárně České abilympijské asociace k vidění až do konce března. Budeme velice rádi, když kavárnu navštívíte, posedíte u dobré kávy, načerpáte hudebně malovanou atmosféru a napíšete nám vzkaz a vaše dojmy z výstavy do návštěvního bloku.