Jak se nevidomý a vozíčkář pohybují v našem „bariérovém“ světě?

 

A co udělá nevidomý, když potřebuje přejít rušnou ulici či nakoupit? A jak si poradí vozíčkář, když dojede na konec chodníku a narazí na vysoký obrubník? Věřte, že řešení jsou různá a ne vždy příjemná.

IMG_7093Proto, aby se děti mohly ptát na cokoliv, co je o životě se zdravotním postižením zajímá, nabízí novopacká organizace Život bez bariér, z.ú. školám již několik let účast v projektu Prevence proti úrazům. I vás určitě zajímá, jak se z člověka stane vozíčkář či jak přijde o zrak, ale na ulici se ho na to většinou nezeptáte. Děti a žáci, kteří se do projektu Prevence proti úrazům zapojí, se ale zeptat mohou, a to bez zbytečného ostychu, protože vozíčkáři Jirka, Josef a Maruška a nevidomá Růženka jim svůj příběh povědí rádi, otevřeně a bez zábran.

První besedu projektu Prevence proti úrazům v tomto roce uspořádali spolupracovníci Života bez bariér v novopackém Centru bez bariér pro děti z MŠ Stará Paka. Nejvíce děti zaujaly kompenzační pomůcky, jejichž půjčovnu Život bez bariér provozuje. Konkrétně si chtěli vyzkoušet vozíky a chodítka. Také se zajímaly o to, k čemu se používají drobné pomůcky, které lidé se zdravotním omezením používají pro zvládání každodenních aktivit, jako je oblékání, jídlo či vaření. Vyzkoušet si mohly například příbory se speciálním protiskluzovým držadlem, různé podavače a drobné pomůcky pro osoby se zrakovým postižením.

Další besedy, které již letos proběhly, se uskutečnily v ZŠ SobotkaZŠ Chomutice a ZŠ Husitská Nová Paka. Realizaci projektu podpořilo i v tomto roce Ministerstvo zdravotnictví ČR. Podrobné informace o projektu naleznete na www.zbb.cz.

Olga Banýrová

Život bez bariér, z.ú.

prevence_urazu1

prevence_urazu2